Satelitní data umožnila podrobně zmapovat dna oceánů naší planety. Vědci objevili tisíce podmořských hor
Především díky satelitům, leteckému a pozemnímu snímkování máme zmapovaný takřka každý kout naší planety. Pod hladinou oceánu se ale nachází celý neznámý svět. Vlastně známe lépe povrchy řady planet, měsíců a vesmírných planetek, než dno oceánu naší Země. Američtí vědci nyní vytvořili aktualizovanou topografickou mapu mořského dna, která odkrývá velké množství doposud neobjevených hor a pohoří.
Mapa, která nese poněkud kostrbaté označení SRTM15+V2.0, využívá nově zpracovaná data ze satelitů. Mořské dno zobrazuje s doposud nevídanou přesností a rozlišením. Díky tomu jsou na této mapě patrné mnohé horské masívy, které do této doby nebylo možné pozorovat jinak, než pomocí ponorek.
TIP: Řetěz dávných podmořských sopek je významnou dálnicí pro kytovce
Přesný počet nově objevených podmořských hor zatím není známý. Autoři mapy odhadují, že jejich je něco mezi 5 a 10 tisíci. Podmořské hory jsou přitom pro odborníky velmi zajímavé. Jsou například často domovem bohaté podmořské biodiverzity. Některé druhy mořských organismů jsou nejspíš dokonce endemity některých z těchto hor, což znamená, že nežijí nikde jinde.
VědaEskortní torpédoborec USS Samuel B. Roberts (DE-413). (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)
VesmírExploze hvězdy v souhvězdí Býka, zachycená čínskými hvězdáři v roce 1054, je zřejmě nejznámější pozorovanou supernovou. V době výbuchu byla šestkrát jasnější než Venuše a na denní obloze zářila třiadvaceti dní. (foto: NASA, ESA, Hubble, J. Hester, A. Loll (ASU), CC BY 4.0)
RevueKřik Ashley Peldonové zazní například ve filmech Paranormal Activity, Free Guy nebo třeba Vřískot. (ilustrační foto: Unsplash, Hannah Popowski, CC0)