Řetěz dávných podmořských sopek je významnou dálnicí pro kytovce

Členitý podmořský terén a ohromné množství planktonu lákají do Tasmanova moře velký počet kytovců

11.10.2018 - Stanislav Mihulka



Ostrov Tasmánie u australského pobřeží je známý přírodními rezervacemi, národními parky a řadou výjimečných druhů fauny i flóry, v čele s populárními tasmánskými čerty. Velmi zajímavé je ale i Tasmanovo moře, které leží mezi Tasmánií a Austrálií na jedné straně, a Novým Zélandem. Je to doslova ráj podmořské biodiverzity.

Australská výzkumná loď Investigator nedávno v Tasmanově moři, asi 400 kilometrů východně od Tasmánie, objevila mohutný řetěz dávných sopek na mořském dně. A vše nasvědčuje tomu, že tyto sopky slouží jako značky na rozsáhlé dálnici pro kytovce různých druhů. Mořské dno v těchto místech dosahuje hloubek kolem 5 tisíc metrů. Objevené sopky se přitom tyčí až do výšek kolem 3 kilometrů nad mořským dnem.

TIP: Pozůstatky katastrofy: Vědci objevili ohromný podmořský sesuv u Austrálie

Vědci z expedice tvrdí, že když se plavili nad zmíněným řetěz podmořských sopek, tak je během jediného dne navštívilo nejméně 28 různých keporkaků. Za nimi pak následovala skupina 60 až 80 kulohlavců černých. K hojnému výskytu velryb, a také mořských ptáků, v této oblasti přispívá i velmi početný mořský plankton

 


Další články v sekci