Reklama


Vědci vytvořili repliku moře Saturnova měsíce: Pomůže jim při přípravě misí

14.02.2018 - Stanislav Mihulka

Aby uspěli průzkumní roboti na Saturnově měsíci Titanu, budou trénovat v simulovaných podmínkách na Zemi

Reklama

Zraky vědců a inženýrů se upírají na podivuhodný žlutý měsíc Saturnu Titan. Je to zmrzlý svět plný organických látek a my bychom ho moc rádi prozkoumali. Než ale vypravíme do tak extrémního prostředí průzkumné roboty, tak bychom si je měli vyzkoušet tady na Zemi.

Průzkumníci pro Titan

Ian Richardson z Washingtonské Státní univerzity a jeho tým postavili experimentální komoru, kterou naplnili kapalným metanem a etanem. V komoře tak dokázali napodobit podmínky prostředí na Titanu, včetně teploty kolem mínus 180 °C s tlakem čtyř atmosfér.

Podle Richardsona to není zrovna nejpřátelštější prostředí. Tím spíše by ale badatelé měli otestovat připravované roboty, jak v takových podmínkách obstojí. NASA pracuje na ponorce pro Titan a mluví se i o dronu, který by létal na mrazivými moři.

TIP: V mořích na Titanu si nejspíš nezasurfujeme: Zdejší vlny prý nestojí za řeč

První výsledky experimentů v experimentální komoře ukazují, že teplo z ponorky může vést ke tvorbě bublin dusíku, což bude komplikovat pohyb ponorky, její manévrování i pozorování okolí kamerami a senzory. Příjemným překvapením naopak bylo zjištění, že v mořích Titanu se zřejmě netvoří ledovce.

  • Zdroj textu: Washington State University
  • Zdroj fotografií: NASA

Reklama

Další články

Reklama

Reklama

Aktuální články

Markéta I. zvaná Norská panna (1283 až 1290), jež byla z matčiny strany vnučkou skotského krále, zemřela ve svých sedmi letech a její smrt způsobila ve Skotsku spory o následnictví a několik válek.

Historie

Na adresu Guida Grolleho bylo za uplynulé dva týdny odesláno kolem stovky pizz od různých podniků, které dělají rozvážky.

Revue

Mennonitský řád z americké Iowy zakazuje všem svým farmářům používat gumová kola. Mennonité z Kanady tak přísní nejsou a pneumatiky běžně používají.

Zajímavosti

Společnost Virgin Hyperloop One plánuje zavést hyperloop v Indii.

Věda

Při letmém spatření okapi byli první Evropané vzezřením a velikostí zvířete překvapeni. Fantazie pak zvířeti přisuzovala i mnohé rysy, které měly se skutečností pramálo společného

Příroda

Taínové odnesli příchod Evropanů mezi prvními.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907