Vědecky ověřeno: Největším nepřítelem pro zdraví srdce a cév je dlouhodobé sezení

Nová studie jasně potvrzuje, že téměř cokoliv, co děláte, je lepší než celodenní sezení. 

17.11.2023 - Stanislav MihulkaSedíte? Nejspíš byste neměli. Vyplývá to z rozsáhlé metaanalýzy mezinárodního týmu odborníků, kteří zpracovali data ze šestice dřívějších výzkumů, aby zjistili jaké každodenní pohyby a pozice těla jsou přínosné či naopak škodlivé pro srdce a celou kardiovaskulární soustavu.

Stručně řečeno, Joanna Blodgettová z britské University College London a její kolegové zjistili, že ať děláte během dne cokoliv, s velkou nebo i jen s menší námahou, prakticky všechno je pro srdce lepší, než když strávíte celý den na židli nebo v křesle. Výsledky výzkumu nedávno publikoval odborný časopis European Heart Journal.

Lepší je nesedět

Badatelé zjistili, že pro zlepšení kondice kardiovaskulární soustavy není nezbytně nutné dramaticky měnit životní styl nebo se pouštět do intenzivních a vyčerpávajících cvičení. I malé změny mohou podle autorů studie vést ke zlepšení kardiovaskulárního zdraví. Tím nejmenším může být například zdravý spánek místo noci strávené u seriálu na Netflixu.

I malé změny fungují. Zároveň ale samozřejmě platí, že míra zátěže hraje určitou roli,uvádí Blodgettová. „Zjistili jsme, že největší přínos má, když sezení alespoň občas nahradíme střední až intenzivní aktivitou. Může to být proběhnutí, svižná chůze nebo chůze po schodech, prostě jakákoliv aktivita, která zrychlí srdeční tep a dýchání. I když třeba jen na minutu nebo dvě.

Stačí i málo

Kardiovaskulární choroby jsou považované za největší zabijáky dnešní doby. Mohou za téměř 18 milionů úmrtí ročně, ať už jde o infarkty, mrtvice a další nemoci, které zasahují srdce a cévy. Přestože někteří lidé mají k nemocím srdce a cév větší předpoklady než jiní, významnými rizikovými faktory jsou nedostatek pohybu, špatná strava, kouření a konzumace alkoholu.

Kardiovaskulární choroby jsou považované za největší zabijáky dnešní doby. Mohou za téměř 18 milionů úmrtí ročně, ať už jde o infarkty, mrtvice a další nemoci, které zasahují srdce a cévy. Přestože někteří lidé mají k nemocím srdce a cév větší předpoklady než jiní, významnými rizikovými faktory jsou nedostatek pohybu, špatná strava, kouření a konzumace alkoholu. Zdravé stravování, vynechání cigaret a omezení alkoholu jsou tak jistě dobrým začátkem, stejně důležité je ale uvědomění, že i dlouhé sezení v práci má na naše zdraví nepříznivý vliv.

TIP: Mýtus 10 tisíc kroků: Kolik bychom měli denně ujít kroků, abychom zlepšili své zdraví?

V ideálním světě bychom všichni zrušili pracovní schůzky a vydali se na dlouhé výlety, zaplavali si, projeli se na kole a večer šli brzy spát. I v tom skutečném ale můžeme postát v MHD během cesty z práce, vyměnit výtah za chůzi po schodech a večer vypnout televizi o něco dříve. Naše srdce a cévy nám za to poděkují.


Další články v sekci