Mýtus 10 tisíc kroků: Kolik bychom měli denně ujít kroků, abychom zlepšili své zdraví?

08.03.2022 - Stanislav Mihulka

Vědci z Massachusettské univerzity si posvítili na tradované moudro, spojující zdravý životní styl a denní dávku 10 tisíc kroků. Kolik bychom měli denně ujít kroků, abychom zlepšili své zdraví?


Reklama

V souvislosti se zdravým životním stylem a dlouhověkostí se hojně objevuje tvrzení, že k zdravému životnímu stylu patří denní dávka nejméně 10 tisíc kroků. Pro ty z nás, kdo žijeme spíše vsedě, jde o svého druhu varování a výzvu, abychom nebrali potřebu pohybu na lehkou váhu. Nová rozsáhlá studie mezinárodního týmu odborníků ale potvrzuje dřívější námitky k uvedenému lidovému moudru. Téměř jistě jde o nesmysl.

Přesněji řečeno, není nesmysl, že bychom se měli hýbat. To rozhodně platí. Denní dávka 10 tisíc kroků, což představuje pro dospělého člověka zhruba 7 kilometrů, je ale podle všeho přehnaná. Tvrdí to alespoň Amanda Paluchová z Massachusettské univerzity v Amherstu, která společně se svými kolegy analyzovala 15 dřívějších studií na podobné téma.

Kolik kroků denně?

Badatelé analyzovali data o desítkách tisíc lidí ze čtyř kontinentů a dospěli k závěru, který je pro lidi, jimž není lhostejné jejich zdraví, podstatně mírnější. Optimální počet kroků, které by měl člověk denně ujít, stojí-li o dlouhý a zdravý život, je podle nich asi šest tisíc (čili něco přes 4 kilometry), přičemž záleží na věku člověka. Další kroky navíc, jak se zdá, už vyhlídky na delší život nijak významně nepřinášejí.

Evoluce nás „postavila“, abychom zvládali chůzi na dlouhé vzdálenosti. Jsme nastaveni tak, že chůze prospívá metabolismu, kardiovaskulární soustavě, kostem, svalům a v neposlední řadě i duševnímu zdraví a pohodě. Tradovaný mýtus o 10 000 krocích je dílem marketingové kampaně během olympiády v Tokiu v roce 1964.

TIP: Kolik času se musíme aktivně hýbat, abychom vyvážili jeden den sezení?

Společnost Yamasa Clock and Instrument Company tehdy prodávala krokoměr, který nesl označení „Manpo-kei“, což znamená „10 tisíc kroků“. Proč zrovna tolik? Šlo o pěkně kulaté číslo. Žádnou oporu ve výzkumu to tehdy nemělo. Paluchová má ale pro tohle číslo pochopení: „Jde o srozumitelný komunikační nástroj v oblasti zdraví.“ I když šlo o údaj „vycucaný z prstu“, ve skutečnosti udělal mnoho dobrého – ukázal, že i nenáročný a přirozený pohyb má pozitivní vliv na naše zdraví.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Samička morčáka velkého (Mergus merganser) s mládětem. (foto: Shutterstock)

Příroda

Jedním z nejmarkantnějších rozdílů mezi životem na vsi a ve městě je množství zeleně. Asi málokoho překvapí, že čím větší plocha vegetace člověk obklopuje, tím zdravější je jeho organismus, a to po stránce fyzické i psychické. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Vizualizace mladé exoplanety HD 114082 B, obíhající svou mateřskou hvězdu jednou za 110 dnů. (ilustrace: NASA/JPL-Caltech, CC0)

Vesmír

Pruský král Fridrich II. byl největším protivníkem Marie Terezie po celou dobu její vlády. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Červená auta se podle britské studie společnosti Halfords stávají nejčastějším terčem útoků ptáků. (foto: Shutterstock)

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907