Volno na Štědrý den: V Evropě spíše výjimka

Pokud vám přijde samozřejmé, že je Štědrý den státem uznaný svátek a většina z nás tak nemusí do práce, vězte, že v Evropě ale i na světě jde spíše o výjimku

23.12.2016 - Martin ReichmanŠtědrý den jako státem uznaný svátek je v našem kalendáři až od roku 1990, a kromě České republiky je 24. prosinec dnem volna ještě v 11 zemích Evropy a 3 dalších zemích ve světě.

Samotný Štědrý den není součástí Vánoc ani podle křesťanských církví, jde o poslední den adventu, ve kterém vrcholí přípravy na Vánoce. Dříve byl tento den dnem nařízeného přísného půstu, což někteří katolíci dodnes dodržují, byť to již církev nestanovuje jako povinnost. Odtud pochází i řada zvyklostí, jako jsou pověsti o zlatém prasátku, které měly zpříjemnit půst dětem, či postní složení štědrovečerní večeře, kterou se po západu Slunce (respektive po objevení první hvězdy) začínají vánoční oslavy. 

Následující půlnoční mše je pozůstatkem noční vigilie, bdění, které původně předcházelo všem významným křesťanským svátkům.

Samotné vánoční svátky začínají dnem narození Páně 25. prosince, (Boží hod vánoční), 26. prosince se slaví svátek sv. Štěpána prvomučedníka.

Země, ve kterých je Štědrý den státem uznaný svátek:

Bulharsko• Litva
Česká republikaLotyšsko
DánskoNigérie
EstonskoPortugalsko
FilipínySlovensko
FinskoŠvédsko 
IslandVenezuela
Kypr  
  • Zdroj textu

    Wikipedia, officeholidays.com

  • Zdroj fotografií

    100+1 zahraničních zajímavostí


Další články v sekci