Africké prase bradavičnaté: Kořist, kterou není radno podceňovat

24.09.2016 - Marek Telička

Prase bradavičnaté je býložravcem, který ovšem díky svému vzrůstu a výzbroji není kořistí pro každou šelmu. Dává sice přednost útěku, ale v případě napadení se dokáže velmi účinně bránit

Rychlí běžci -<p>Na krátké vzdálenosti dokáže prase bradavičnaté běžet rychlostí až 55 km/h</p>
Rychlí běžci -

Na krátké vzdálenosti dokáže prase bradavičnaté běžet rychlostí až 55 km/h


Reklama

Prasata bradavičnatá (Phacochoerus aethiopicus) žijí v křovinatých oblastech, řidších lesích, okrajích pralesů i na travnatých savanách Afriky. Tato zvířata jsou 0,9–1,5 metru dlouhá a 50–150 kilogramů těžká. Zejména u velkých kusů jde tedy o potenciálně nebezpečné tvory, zejména když se vezmou v úvahu až 23 centimetrů dlouhé tesáky, které jim trčí z čelisti. Prasata je používají nejen jako zbraň proti predátorům, ale rovněž při soubojích samců a hledání potravy. Z horní i dolní čelisti vyrůstá jeden pár tesáků, přičemž spodní jsou výrazně kratší. Paradoxně větší nebezpečí hrozí protivníkům právě při použití spodního páru, neboť tyto zuby jsou rovné, velmi špičaté a mají ostřejší hrany. Oba páry rostou kolmo vzhůru.

TIP: Mláďata severské přírody aneb Děti divočiny v americké Minnesotě

Prasata bradavičnatá jsou velmi rychlí běžci a tuto vlastnost využívají při útěku před predátory. Jejich přirozenými nepřáteli jsou kromě lidí, kteří je loví kvůli atraktivním tesákům, lvi, levharti, hyeny a krokodýli. Dokonce i gepard je schopen ulovit menšího jedince. Pokud má ale samice mladé, velmi agresivně je brání a byly dokonce zaznamenány případy, kdy prase způsobilo predátorům vážná poranění.

Nejslabším smyslem prasete bradavičnatého je zrak, ale tento hendikep vyvažuje citlivým čichem, který je varuje před nebezpečím a pomáhá najít potravu. Živí se především trávami, kořínky, různými bobulemi a ovocem, kůrou stromů, houbami, ale i malými savci, plazy a ptáky. Při rytí v zemi jsou prasata často k vidění, jak klečí na předních nohou a při krmení se neustále pohybují po kolenou. Jako poddruh prasete bradavičnatého je někdy uváděno prase savanové (Phacochoerus africanus), které je mu velmi podobné. Někteří zoologové ale prase savanové jako samostatný druh dodnes neuznávají.

  • Zdroj textu:

    Příroda 3/2010

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Bez vzdušné podpory se patroly musejí k pašeráckým letadlům doslova prosekávat džunglí.

Zajímavosti
Věda

S Korvínem dojednal Vladislav spojení českého království s Uhrami, s císařem Maxmiliánem zajistil Habsurkům český trůn.

Historie
Vesmír

Octomilka obecná (Drosophila melanogaster) je zřejmě nejznámějším druhem octomilky a je s oblibou používána jako modelový organismus nejrůznějších (mimo jiné genetických) studií.

Příroda

Cenná kořist. Němečtí vojáci vyprošťují britský tank, aby jej mohli prozkoumat a případně zařadit do služby.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907