Šestý smysl? Divoká prasata mají vnitřní kompas na vnímání magnetického pole

29.06.2016 - Stanislav Mihulka

Čeští vědci zjistili, že se divoká prasata orientují podle magnetického pole


Reklama

Není tajemstvím, že někteří živočichové mohou vnímat magnetické pole a orientovat se podle něj. Díky výzkumu, na němž se zásadně podíleli i čeští vědci, jsme se to teď dozvěděli o prasatech.

Badatelé analyzovali data o více než 1 600 divokých prasatech (Sus scrofa) z České republiky a o více než 1 300 prasatech savanových (Phacochoerus africanus) ze šesti zemí napříč Afrikou.

Během pozorování prasat si badatelé uvědomili, že když tito sudokopytníci pohybují, krmí, nebo když si chystají místo k ulehnutí, nápadně často se orientují podél osy sever – jih. Všechno podle vědců nasvědčuje tomu, že prasata používají vnitřní magnetickou mapu, s jejíž pomocí se mohou orientovat v krajině.

TIP: Vědci objevili molekuly vnímající magnetické pole v očích psů a primátů

Zjištění by mohlo mít i zajímavé praktické využití. Divoká prasata jsou přemnožená a často ohrožují pole s úrodou. Magnetická zařízení ovlivňující magnetický kompas prasat by tak mohla pole účinně ochránit

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Potápěč, který žraloky býčí krmí, je vybaven nejen zkušenostmi, ale rovněž drátěnou košilí. (foto: Shutterstock) 

Příroda

Richard III. (1452–1485) měl drobnější skoro ženskou postavu a pohlednou tvář.

Historie

Dopadnout na polštář 

airbagy pro chodce
kdy: 2012 | omezení: pouze nižší rychlost

Airbagy se staly běžnou formou ochrany řidičů i spolujezdců, a řada automobilek se proto zamýšlela, zda by nemohly mírnit také náraz nešťastně zasaženého chodce. Během kolize se měly airbagy na kapotě nafouknout a pokrýt plochu střetu. Ačkoliv je myšlenka na první pohled nosná a snadno realizovatelná, nakonec se neujala. Vnější airbagy byly totiž účinné jen při nižších rychlostech, a pouze pokud nešťastník dopadl přímo na ně. Daleko efektivnější se ukázaly změny v umístění motoru a mřížky chladiče, které pomohly lépe usměrnit případný náraz. (foto: Profimedia)

Zajímavosti

Design orbitální stanice Voyager Space Station společnosti Orbital Assembly Corporation.

Vesmír
Revue
Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907