Šestý smysl? Divoká prasata mají vnitřní kompas na vnímání magnetického pole

29.06.2016 - Stanislav Mihulka

Čeští vědci zjistili, že se divoká prasata orientují podle magnetického pole


Reklama

Není tajemstvím, že někteří živočichové mohou vnímat magnetické pole a orientovat se podle něj. Díky výzkumu, na němž se zásadně podíleli i čeští vědci, jsme se to teď dozvěděli o prasatech.

Badatelé analyzovali data o více než 1 600 divokých prasatech (Sus scrofa) z České republiky a o více než 1 300 prasatech savanových (Phacochoerus africanus) ze šesti zemí napříč Afrikou.

Během pozorování prasat si badatelé uvědomili, že když tito sudokopytníci pohybují, krmí, nebo když si chystají místo k ulehnutí, nápadně často se orientují podél osy sever – jih. Všechno podle vědců nasvědčuje tomu, že prasata používají vnitřní magnetickou mapu, s jejíž pomocí se mohou orientovat v krajině.

TIP: Vědci objevili molekuly vnímající magnetické pole v očích psů a primátů

Zjištění by mohlo mít i zajímavé praktické využití. Divoká prasata jsou přemnožená a často ohrožují pole s úrodou. Magnetická zařízení ovlivňující magnetický kompas prasat by tak mohla pole účinně ochránit

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vstupem USA do války přibyly na západní frontu statisíce vojáků, s jejichž pomocí se konečně podařilo zvrátit poměr sil a zajistit vítězství nad centrálními mocnostmi. (foto: Alamy)

Válka

Dospívající samec vydává při spatření člověka varovný výkřik. Dá se říct, že tento jedinec je usazen uprostřed „spižírny“. (foto: Shutterstock)

Příroda

Nově objevený obranný mechanismus proti invazi patogenů v lidském nose je podle vědců zásadně oslabován chladným počasím. (foto: Profimedia)

Věda

Osamělá akácie v roce 1961. (foto: Wikimedia Commons, Michel MazeauCC BY-SA 2.0)

Zajímavosti

Slavný horký pramen Grand Prismatic Spring v Yellowstone

Věda
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907