Americký satelit ICESat-2 změří tloušťku mořského ledu na centimetr

Satelit ICESat-2 má za sebou teprve první tři měsíce provozu, vědce již ale zásobuje důležitými daty

14.12.2018 - Stanislav Mihulka



Satelit ICESat-2 (Ice, Cloud, and land Elevation Satellite 2) americké vesmírné agentury NASA vyrazil do vesmíru teprve nedávno. Nosná raketa Delta II ho vynesla na oběžnou dráhu z kosmodromu kalifornské Vandenbergovy letecké základny letos 15. září. Přesto už teď satelit svými výkony překonal očekávání operátorů a vědců.

ICESat-2 dokáže pozoruhodné věci. Umí změřit tloušťku mořského ledu s přesností na centimetr. Mapuje terén doposud neprozkoumaných antarktických údolí. Zkoumá odlehlé ledové štíty v pustinách. A sbírá cenné informace o lesích i o mělkých pobřežních vodách.

Satelit specialista na led

Podle Toma Neumanna z týmu projektu ICESat-2 v Goddardově kosmickém středisku v marylandském Greenbeltu se satelit ICESat-2 ukázal jako skvělý nástroj pro výzkum, jak v zaledněných oblastech, tak i jinde ve světě. Při každém obletu Země satelit získává nové informace o rychlých změnách, které nyní probíhají v ledových příkrovech po celé planetě.

TIP: Satelit NOAA GOES-16 poslal první snímky z detektoru blesků

Vědci už teď mají díky satelitu ICESat-2 k dispozici data, s nimiž mohou studovat vzestup hladiny oceánu, stejně jako roztávající ledovce a zaledněné oblasti. Rovněž je mohou použít ke zlepšení předpovědí změn zalednění oceánů i změn klimatu jako takového.

  • Zdroj textu

    NASA/Goddard Space Flight Center

  • Zdroj fotografií

    NASA/Goddard Space Flight Center


Další články v sekci