Americký satelit ICESat-2 změří tloušťku mořského ledu na centimetr

14.12.2018 - Stanislav Mihulka

Satelit ICESat-2 má za sebou teprve první tři měsíce provozu, vědce již ale zásobuje důležitými daty

<p>Satelit ICESat-2 na oběžné dráze</p>

Satelit ICESat-2 na oběžné dráze


Reklama

Satelit ICESat-2 (Ice, Cloud, and land Elevation Satellite 2) americké vesmírné agentury NASA vyrazil do vesmíru teprve nedávno. Nosná raketa Delta II ho vynesla na oběžnou dráhu z kosmodromu kalifornské Vandenbergovy letecké základny letos 15. září. Přesto už teď satelit svými výkony překonal očekávání operátorů a vědců.

ICESat-2 dokáže pozoruhodné věci. Umí změřit tloušťku mořského ledu s přesností na centimetr. Mapuje terén doposud neprozkoumaných antarktických údolí. Zkoumá odlehlé ledové štíty v pustinách. A sbírá cenné informace o lesích i o mělkých pobřežních vodách.

Satelit specialista na led

Podle Toma Neumanna z týmu projektu ICESat-2 v Goddardově kosmickém středisku v marylandském Greenbeltu se satelit ICESat-2 ukázal jako skvělý nástroj pro výzkum, jak v zaledněných oblastech, tak i jinde ve světě. Při každém obletu Země satelit získává nové informace o rychlých změnách, které nyní probíhají v ledových příkrovech po celé planetě.

TIP: Satelit NOAA GOES-16 poslal první snímky z detektoru blesků

Vědci už teď mají díky satelitu ICESat-2 k dispozici data, s nimiž mohou studovat vzestup hladiny oceánu, stejně jako roztávající ledovce a zaledněné oblasti. Rovněž je mohou použít ke zlepšení předpovědí změn zalednění oceánů i změn klimatu jako takového.

Reklama

  • Zdroj textu:

    NASA/Goddard Space Flight Center

  • Zdroj fotografií: NASA/Goddard Space Flight Center

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pekelná studna – návštěva tohoto mýty opředeného místa musela být pro jeskyňáře dechberoucím a do jisté míry i mysteriózním zážitkem. 

Věda

Navrátilci končili v karanténě, kde jim zabavili věci a agenti StB je tlačili ke spolupráci.

Historie

Střelnice, či holubník?

The Wonderful Barn
kde: Irsko | kdy: 1743

„Nádherná stodola“ stojí v irském Leixlipu od roku 1743: Projekt financovala Katherine Conollyová a jde o jeden z následků velkého hladomoru, který zemi sužoval v letech 1740–1741. Filantropka chtěla zaměstnat dělníky v nouzi, a tak je najala na vybudování prapodivné stavby ve tvaru vývrtky. Dodnes není zcela zřejmé, zda měla stodola také nějaké praktické využití. Podle některých teorií její špička sloužila jako holubník, jiné zas hovoří o ideálním prostoru pro sportovní střelbu. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Kolo od vozu tvoří součást skupiny galaxií vzdálené asi 400 milionů světelných let. Obvod Kola představuje ohromná prstencovitá struktura o průměru 100 tisíc světelných roků, složená z hvězdotvorných oblastí plných extrémně jasných a hmotných stálic.

Vesmír

Nelze pochybovat o tom, že lesů závratně rychle ubývá. Takto vypadá odlesňování v Brazílii - dobytek se pase na místě, kde ještě nedávno byl prales.

Příroda

<p>V Buddhově rodišti - chrám zasvěcený královně Máje ukrývá i kámen označující přesné místo Buddhova narození.</p>

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907