Archeologové objevili nejstarší britské město: Jeho obyvatelé postavili Stonehenge

05.11.2019 - Stanislav Mihulka

Na jinak úplně obyčejném anglickém poli se tyčí Stonehenge – bezpochyby nejznámější světový prehistorický monument. Jen o malý kousek dál leží místo zvané Blick Mead. Podle vědců jde o dávné město stavitelů Stonehenge.

<p>Monumentální komplex menhirů a kamenných kruhů stojí na Salisburské pláni v Jižní Anglii. Kdo byli jeho stavitelé?</p>

Monumentální komplex menhirů a kamenných kruhů stojí na Salisburské pláni v Jižní Anglii. Kdo byli jeho stavitelé?


Reklama

Menhiry a kamenné kruhy Stonehenge v jižní Anglii představují jednu z nejslavnějších archeologických lokalit na světě. Přesto ale toto místo, jehož nejstarší známé části pocházejí z doby kolem roku 3100 před naším letopočtem, stále obklopuje množství záhad. Například stále vlastně nevíme, co přesně znamená výraz Stonehenge, ani kdo tyto stavby vybudoval.

Nedávno ale došlo k zásadnímu objevu, který by mohl některé z těchto zásadních otázek zodpovědět. Jde o archeologickou lokalitu známou jako Blick Mead, která se nachází ve vzdálenosti 1,5 kilometru od kamenných kruhů Stonehenge. Odborníci si donedávna mysleli, že jde o nevýznamnou římskou vesnici.

TIP: Tajemný Stonehenge: Kdo byli jeho první stavitelé?

Teď se ale ukázalo, že je to sídlo z období neolitu. Archeologové se domnívají, že nalezli nejstarší britské město. Rovněž jsou přesvědčeni, že právě dávní obyvatelé tohoto města postavili Stonehenge. Na Blick Mead již objevili přes 70 tisíc různých předmětů, včetně mnoha kamenných nástrojů. Nejstarší z nich přitom pocházejí z doby před 10 tisíci let. Odborníci z toho usuzují, že Blick Mead bylo osídleno již velmi dávno.

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: CC0 Creative Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Revue

Léčba alergie na arašídy zklidňuje imunitní systém a tlumí jeho přehnané reakce.

Věda

Diskuze o zřízení univerzity na Moravě provázely nacionální třenice

Historie

Molekulární mračna N159E (Motýlí mlhovina, vlevo) a N159W South (vpravo) ve Velkém Magellanově mračnu.

Vesmír

Hejno jespáků srostloprstých. V jeho středu panuje bezpečí a ptáci se mohou v klidu najíst. Vně stojící jedinci takový klid nemají.

Příroda

Hypersonický let bude extrémní, takže hypersonické letouny potřebují extrémně odolné materiály.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907