Archeologové objevili nejstarší britské město: Jeho obyvatelé postavili Stonehenge

05.11.2019 - Stanislav Mihulka

Na jinak úplně obyčejném anglickém poli se tyčí Stonehenge – bezpochyby nejznámější světový prehistorický monument. Jen o malý kousek dál leží místo zvané Blick Mead. Podle vědců jde o dávné město stavitelů Stonehenge.

<p>Monumentální komplex menhirů a kamenných kruhů stojí na Salisburské pláni v Jižní Anglii. Kdo byli jeho stavitelé?</p>

Monumentální komplex menhirů a kamenných kruhů stojí na Salisburské pláni v Jižní Anglii. Kdo byli jeho stavitelé?


Reklama

Menhiry a kamenné kruhy Stonehenge v jižní Anglii představují jednu z nejslavnějších archeologických lokalit na světě. Přesto ale toto místo, jehož nejstarší známé části pocházejí z doby kolem roku 3100 před naším letopočtem, stále obklopuje množství záhad. Například stále vlastně nevíme, co přesně znamená výraz Stonehenge, ani kdo tyto stavby vybudoval.

Nedávno ale došlo k zásadnímu objevu, který by mohl některé z těchto zásadních otázek zodpovědět. Jde o archeologickou lokalitu známou jako Blick Mead, která se nachází ve vzdálenosti 1,5 kilometru od kamenných kruhů Stonehenge. Odborníci si donedávna mysleli, že jde o nevýznamnou římskou vesnici.

TIP: Tajemný Stonehenge: Kdo byli jeho první stavitelé?

Teď se ale ukázalo, že je to sídlo z období neolitu. Archeologové se domnívají, že nalezli nejstarší britské město. Rovněž jsou přesvědčeni, že právě dávní obyvatelé tohoto města postavili Stonehenge. Na Blick Mead již objevili přes 70 tisíc různých předmětů, včetně mnoha kamenných nástrojů. Nejstarší z nich přitom pocházejí z doby před 10 tisíci let. Odborníci z toho usuzují, že Blick Mead bylo osídleno již velmi dávno.

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: CC0 Creative Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Spisovatel pečlivě budoval svou image dobrodruha. Vpravo Karel May (1842–1912) jako Old Shatterhand, vlevo na snímku z roku 1905.

Zajímavosti

Červené světlo pomáhá stárnoucím očím

Věda

Ledoví obři Uran a Neptun

Vesmír

Na sklonku života pobýval Václav Eusebius v Roudnici nad Labem.

Historie

Původně Messerschmitt Bf 109, později Avia S-199, která se v roce 1948 dostala do Izraele a bojovala v izraelsko-arabských válkách

Válka

Horal každým coulem

Symbolem horolezectví a života ve vyšších nadmořských výškách by mohl být jak divoký (Bos mutus) a jeho domestikovaná forma jak domácí (Bos grunniens)Tento mohutný sudokopytník s dlouhou srstí obývá oblasti střední Asie a žije v nadmořských výškách až kolem 5 500 metrů nad mořem (nepotvrzené údaje uvádí i 6 100 m n. m.). Díky velmi dobře tepelně izolující srsti a mnoha dalším adaptacím pro život na vysokohorských loukách a náhorních plošinách byl tento druh skotu ceněn již ve starověku. Dodnes je domestikovaná forma jaka využívána šerpy k vynášení zavazadel horolezcům v Himálaji. Jak přitom není žádný střízlík – velcí samci přesahují hmotnost jedné tuny a v plecích mohou dosáhnout výšky 2,2 metru. Samice jsou v porovnání se samci asi o třetinu menší. Také domestikovaní jaci zdaleka nedosahují velikosti svých divokých předků, samci váží maximálně 580 kilogramů.

„Nízkohorská“ nemoc

Mezi adaptace, které jakům umožňují obývat nehostinné prostředí vysokých horstev, patří celkově větší plíce a srdce, než jaké má skot žijící v nížinách. Tito kopytníci mají také lepší schopnost přenosu kyslíku v krvi díky fetálnímu hemoglobinu, který u nich zůstává aktivní po celý život. Jaci jsou tak dobře přizpůsobeni svému prostředí, že v nížinách poměrně rychle hynou! Ohrožují je zde běžné nemoci a teploty nad 15 °C.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907