Od dob, kdy mořeplavci vyráželi na výpravy do neznámých krajů za obzorem oceánu, odvedli kartografové pořádný kus práce. V současnosti je skutečně kompletně zmapovaný celý povrch naší planety, i když s rozdílnou mírou detailů. S výjimkou některých polárních oblastí a nedostupných pralesů Střední a Jižní Ameriky lze drtivou většinu míst na Zemi nalézt na mapách přinejmenším v měřítku 1 : 500 000.
TIP: Proč nám mapy lžou?
Větší potíž představuje aktualizace: S tím, jak se podoba zemského povrchu mění, je potřeba přizpůsobovat i jeho zobrazení v atlasech. Zejména v Africe se však nachází poměrně dost lokalit, u nichž od poslední aktualizace mapy uplynuly již desítky let.
Shutterstock
VědaEskortní torpédoborec USS Samuel B. Roberts (DE-413). (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)
VesmírExploze hvězdy v souhvězdí Býka, zachycená čínskými hvězdáři v roce 1054, je zřejmě nejznámější pozorovanou supernovou. V době výbuchu byla šestkrát jasnější než Venuše a na denní obloze zářila třiadvaceti dní. (foto: NASA, ESA, Hubble, J. Hester, A. Loll (ASU), CC BY 4.0)
RevueKřik Ashley Peldonové zazní například ve filmech Paranormal Activity, Free Guy nebo třeba Vřískot. (ilustrační foto: Unsplash, Hannah Popowski, CC0)