Atlas jako výzva: Podařilo se už zmapovat celou Zemi?

28.11.2021 - Barbora Jelínková


Reklama

Od dob, kdy mořeplavci vyráželi na výpravy do neznámých krajů za obzorem oceánu, odvedli kartografové pořádný kus práce. V současnosti je skutečně kompletně zmapovaný celý povrch naší planety, i když s rozdílnou mírou detailů. S výjimkou některých polárních oblastí a nedostupných pralesů Střední a Jižní Ameriky lze drtivou většinu míst na Zemi nalézt na mapách přinejmenším v měřítku 1 : 500 000. 

TIP: Proč nám mapy lžou?

Větší potíž představuje aktualizace: S tím, jak se podoba zemského povrchu mění, je potřeba přizpůsobovat i jeho zobrazení v atlasech. Zejména v Africe se však nachází poměrně dost lokalit, u nichž od poslední aktualizace mapy uplynuly již desítky let. 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pro zdravý rozvoj dětí je klíčová pestrá a vyvážená strava; zvládnout jim dodat vše potřebné při zachování veganských principů je velice náročné a bez spolupráce s odborníky může jít o hazard s jejich zdravím.

Zajímavosti
Historie

<h3>Americký symbol</h3><p>Pistole <strong>Colt 1911 v ráži .45 ACP</strong> je symbolem sama o sobě již po celé století. Speciální designový model opatřený vrstvou čtyřiadvacetikarátového zlata vznikl jako odkaz na 2. dodatek ústavy Spojených států, zaručující občanům právo držet a nosit zbraně i vytvářet milice. Její tvůrci omezili počet coltů na sto kusů pro každý stát USA a část zisku z jejich prodeje putuje na účet občanského sdružení, hájícího zájmy střelecké veřejnosti. Tento skvostný model je ovšem v současnosti beznadějně vyprodaný.</p>

Revue

Francis Arthur Rycroft se vyznamenal během první bitvy u El Alameinu, když se výrazně podílel na zničení silné nepřátelské pozice.

Válka

Vesmírný dalekohled Jamese Webba bude přibližně 7× citlivější než Hubbleův  kosmický teleskop (HST). (foto: NASA GSFC/CIL, Adriana Manrique GutierrezCC BY 2.0)

Vesmír

Odlomená kra A68A, obklopená menšími úlomky, 21. listopadu 2020.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907