Atlas jako výzva: Podařilo se už zmapovat celou Zemi?

28.11.2021 - Barbora Jelínková


Reklama

Od dob, kdy mořeplavci vyráželi na výpravy do neznámých krajů za obzorem oceánu, odvedli kartografové pořádný kus práce. V současnosti je skutečně kompletně zmapovaný celý povrch naší planety, i když s rozdílnou mírou detailů. S výjimkou některých polárních oblastí a nedostupných pralesů Střední a Jižní Ameriky lze drtivou většinu míst na Zemi nalézt na mapách přinejmenším v měřítku 1 : 500 000. 

TIP: Proč nám mapy lžou?

Větší potíž představuje aktualizace: S tím, jak se podoba zemského povrchu mění, je potřeba přizpůsobovat i jeho zobrazení v atlasech. Zejména v Africe se však nachází poměrně dost lokalit, u nichž od poslední aktualizace mapy uplynuly již desítky let. 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Na každou nově přivezenou várku odpadu se okamžitě vrhají sběrači, kteří doufají, že budou mít ten den štěstí a najdou něco zajímavého. (foto: David Těšínský ©)

Zajímavosti
Historie

Eskortní torpédoborec USS Samuel B. Roberts (DE-413). (foto: Wikimedia Commons, U.S. NavyCC0)

Věda

Exploze hvězdy v souhvězdí Býka, zachycená čínskými hvězdáři v roce 1054, je zřejmě nejznámější pozorovanou supernovou. V době výbuchu byla šestkrát jasnější než Venuše a na denní obloze zářila třiadvaceti dní. (foto: NASA, ESA, Hubble, J. Hester, A. Loll (ASU)CC BY 4.0)

Vesmír

Křik Ashley Peldonové zazní například ve filmech Paranormal Activity, Free Guy nebo třeba Vřískot. (ilustrační foto: Unsplash, Hannah PopowskiCC0)

Revue

Meandry řeky Uvac připomínají bludiště a v některých místech se zatáčejí až o 270 stupňů.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907