Bez slonů bude vše jinak: Dramatické změny středoafrických lesů

01.08.2020 - Zuzana Teličková

Kvůli pytláctví a ztrátě přirozeného prostředí se populace slonů žijících v pralesích centrální Afriky snížila od roku 2001 o plných 63 %. Vzhledem k tomu, že sloni plní velmi významnou funkci architektů krajiny, bude mít jejich další ubývání bezpochyby obrovský vliv na to, jak budou středoafrické lesy v budoucnu vypadat.

<p>Populace v lesích žijících slonů mají zcela zásadní vliv na to, jaké dřeviny v této oblasti rostou.</p>

Populace v lesích žijících slonů mají zcela zásadní vliv na to, jaké dřeviny v této oblasti rostou.


Reklama

Protože jsou sloni velká zvířata, dokážou pozřít a strávit i objemnější semena rostlin, která jsou pro jiné živočichy příliš velká. Díky své velké mobilitě pak tato semena rozšiřují na velkém prostoru a jejich trus navíc obsahuje pro růst lesa nepostradatelné látky, které se jinak do těchto míst nedostanou. K tomu spásají lesní podrost a zašlapávají některé druhy rostlin. Po zmizení slonů by prostor uvolněný kvůli jejich absenci zaplnily rostliny, jejichž semena roznášejí menší zvířata. Složení lesa by se tak mohlo velmi podstatně měnit. 

TIP: Příliš mnoho slonů? Pravda o afrických chobotnatcích

Na konkrétní dopad tohoto jevu se zaměřil specialista na tropickou ekologii John Poulsen a jeho kolegové a výsledky svého výzkumu zveřejnili ve čtrnáctideníku Conservation Biology. Biologové přezkoumali celkem 158 předešlých studií věnovaných vzorcům chování v lesích žijících slonů a ekologickým dopadům jejich přítomnosti. Poté tyto poznatky aplikovali na současné sloní populace, v lesích rostoucí dřeviny, dostupnost potravy a růst podrostu v současných lesích střední Afriky. Na základě toho pak Poulsen a jeho kolegové zjistili, že bez slonů (nebo při minimalizaci jejich počtů) čekají zásadní změny neuvěřitelných 96 % veškerého lesního porostu v regionu!

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ženské a mužské mozky se v průběhu orgasmu chovají téměř stejně. Skenování mozků pomocí pozitronové emisní tomografie (PET) a magnetické resonance (MR) ukázalo, že rozsáhlé oblasti mozkové kůry během orgasmu dočasně utlumí svou aktivitu.

Zajímavosti

Úchvatné barvy kolibříka žlutohrdlého (Chrysolampis mosquitus) vyniknou zejména při čelním pohledu.

Příroda
Historie

Obrázek zachycuje pohled na planetu Proxima b, která obíhá kolem hvězdy Proxima Centauri, Sluneční soustavě nejbližší sousední hvězdy. Na obloze, na obrázku nahoře vpravo od Proximy, je patrná rovněž dvojhvězda Alfa Centauri AB

Vesmír
Zajímavosti

„Pekelný mravenec“ Ceratomyrmex ellenbergeri lovící příbuzného švábů Caputoraptor elegans.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907