Binární systémy hnědých trpaslíků se časem rozpadají

Podobně jako hvězdy i hnědí trpaslíci se mohou rodit v párech. Na rozdíl od hvězdných souputníků je ale jejich partnerství pouze dočasné.

09.04.2024 - Martin Reichman



Hnědí trpaslíci nejsou ani hvězdami ani planetami. Jde o samostatnou třídu objektů na pomezí planet a hvězd. Typický hnědý trpaslík představuje těleso s hmotností v rozmezí 13–80 hmotností Jupitera, jemuž také odpovídá velikostí, přičemž je velmi chladný, s povrchovou teplotou několika stovek stupňů.

Podobně jako hvězdy, i hnědí trpaslíci se mohou rodit v párech a vytvářet binární systémy. Dřívější pozorování několik takových systémů odhalila. Nový výzkum, v jehož rámci vědci využili pozorování Hubbleova teleskopu a dat shromážděných infračerveným kosmickým teleskopem WISE ale ukazují, že partnerství hnědých trpaslíků je pouze dočasné. Čím jsou tyto objekty starší, tím menší je pravděpodobnost výskytu dalšího společníka v jejich sousedství.

Podle planetární astrofyzičky Clémence Fontanive je to dáno jejich relativně malou hmotností a vyplývajícím slabým gravitačním poutem.

„Většina hvězd má ve vesmíru nějaké společníky – ať už jde o další hvězdy nebo exoplanety. U hnědých trpaslíků tomu tak ale není. Po krátkém období na počátku svého života zůstává většina hnědých trpaslíků po zbytek své velmi dlouhé existence osamělá,“ popisuje astronomka Beth Billerová z Edinburské univerzity, která se na výzkumu hnědých trpaslíků také podílela.


Další články v sekci