Blahodárná hudba: Poslech Mozarta snižuje výskyt epileptických záchvatů

15.06.2020 - Stanislav Mihulka

Experimenty potvrzují, že Mozartovy skladby pomáhají pacientům s epilepsií...

<p>Hudba může mít podstatný vliv na naše zdraví</p>

Hudba může mít podstatný vliv na naše zdraví


Reklama

Jak zjišťují odborníci, lékaři i pacienti, hudba dokáže překvapivě silně ovlivnit mozek a jeho prostřednictvím i zdraví člověka, který hudbu poslouchá. Zatím není příliš jasné, jak to vlastně funguje. Zda záleží na kompozici hudby, nebo jestli jde o to, že člověk poslouchá komplexní, složité zvuky určitého typu, ať je to hudba či nikoliv. Důležité ale je, že hudba může pomoci mnoha pacientům.

Jak říká Marjan Rafiee z kanadské nemocnice Toronto Western Hospital, během posledních desetiletích se ukazuje, že konkrétně poslech Mozartových skladeb omezuje záchvaty, k nimž dochází u pacientů s epilepsií. Právě snížení počtu záchvatů přitom podstatně zvyšuje kvalitu života lidí s epilepsií.

TIP: 2 700 let stará klínová tabulka z novoasyrské říše popisuje démona epilepsie

Rafiee a její spolupracovníci dlouhodobě sledovali 13 pacientů s epilepsií na magnetické rezonanci. Nejprve je pozorovali 3 měsíce, aniž by jim pouštěli terapeutickou hudbu, a zjišťovali přitom, jak často mívají epileptické záchvaty.

Poté jim během experimentu pouštěli Mozartovu Sonátu pro dva klavíry K. 448, každý den prvních šest minut, po dobu 3 měsíců. Další tři měsíce jim pouštěli stejnou pasáž v upravené podobě. Navzdory tomu, že účastníci experimentu měli velmi různé podoby epilepsie v různých místech mozku, u 12 ze 13 došlo k poklesu počtu záchvatů. Mozart by měl jistě radost, že jeho hudba léčí.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: CC0 Creative Commons

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kopcovitá krajina Bílých Karpat státní kontrole dlouho unikala. Náročný terén úředníky od návštěv odrazoval. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Jediný zachovaný kus německého 128mm samohybného kanonu s přezdívkou „Sturer Emil“ lze zhlédnout v muzeu v ruské Kubince. (foto: Wikimedia Commons, Alan WilsonCC BY-SA 2.0)

Válka

Kmen Bójů neobýval pouze střední Evropu. Mnohem silnější větev žila v severní Itálii, takzvané Předalpské Galii, kde bojovali s Římany, a dokonce je několikrát porazili.(ilustrace: © Martina Nacházelová - se souhlasem k publikování)

Historie

Podle odborníků z NASA je nejzajímavějším cílem pro vybudování měsíční základny oblast Shackletonova a de Gerlacheova kráteru u jižního pólu. (ilustrace: NASA/Advanced Concepts LaboratoryCC0)

Vesmír

Lesní požár na konci permu

Věda

Karikatura zachycující cara Mikuláše II. a Theodora Roosevelta, který apeluje ve věci krutého zacházení s ruskými Židy. (ilustrace: Wikimedia Commons, Emil Flohri, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907