2 700 let stará klínová tabulka z novoasyrské říše popisuje démona epilepsie

26.12.2019 - Stanislav Mihulka

<p>Dávný asyrský démon epilepsie připomíná děsivou verzi pohádkového čerta.</p>

Dávný asyrský démon epilepsie připomíná děsivou verzi pohádkového čerta.


Reklama

Epilepsie provází lidstvo od pradávna. Je to nepříjemné onemocnění mozku a nervové soustavy, které je doprovázeno záchvaty a křečemi. Staří Asyřané připisovali epilepsii posednutí démonem, což potvrzuje i nedávný objev vyobrazení tohoto démona na klínopisné tabulce.

Kresbu démona objevil dánský badatel Troels Pank Arbøll, na zadní straně již dříve nalezené klínopisné tabulce s lékařskými texty. Jde o tabulku z období sklonku novoasyrské říše, která byla klíčovou velmocí v Mezopotámii a širokém okolí, zhruba mezi lety 934 a 609 před naším letopočtem. Dotyčná tabulka přitom nabízí unikátní pohled na vzdělání a praxi asyrského lékaře, kterým byl v tomto případě jistý Kisir-Ashur.

TIP: Klínopisná tabulka z Mezopotámie obsahuje nejstarší stížnost zákazníka

Na tabulce jsou popsána i další psychiatrické obtíže, ale jen epilepsie je tu spojována s „bennu“, tedy démonem. Zobrazuje ho asi 6,5 cm vysoká kresba, která do značné míry připomíná dnešního čerta. Démon je lidské postavy a děsivého vzhledu. Na hlavě má uši a zakroucené rohy, vyplazuje rozšklebený hadí jazyk a zřejmě má oči plaza. Jeho delší krk je pokrytý šupinami nebo srstí. Rovněž měl ruce se spáry a dlouhý ocas. Kromě kresby obsahuje tabulka také informace o bylinných přípravcích, jedech a toxinech.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Videnskabacademia.edu

  • Zdroj fotografií: Schøyen Collection MS 3029; Troels Pank Arbøll

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dospělá samice skákavky pruhované (Salticus scenicus) z čeledi skákavkovití (Salticidae). (foto: Wikimedia Commons, Kaldari, CC0 1.0)

Věda

Kanadští kulometčíci během bitvy u Vimy, někteří důstojníci je trestali například jen za bláto na kalhotách. (foto: Wikimedia Commons, Library and Archives Canada, CC0)

Válka

Půlmetrový meteorit CNEOS 2014-01-08 je podle vědců nejstarším známým mezihvězdným návštěvníkem. V roce 2017 astronomové zaznamenali průlet objektu 'Oumuamua a o dva roky později průlet mezihvězdné komety 2I/Borisov

Vesmír
Revue
Zajímavosti

Lýdský král Kroisos ukazuje své pohádkové bohatství, autor Gaspar van den Hoecke (kolem 1630) (ilustrace: Wikimedia Commons, Národní muzeum ve Varšavě, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907