2 700 let stará klínová tabulka z novoasyrské říše popisuje démona epilepsie

26.12.2019 - Stanislav Mihulka

<p>Dávný asyrský démon epilepsie připomíná děsivou verzi pohádkového čerta.</p>

Dávný asyrský démon epilepsie připomíná děsivou verzi pohádkového čerta.


Reklama

Epilepsie provází lidstvo od pradávna. Je to nepříjemné onemocnění mozku a nervové soustavy, které je doprovázeno záchvaty a křečemi. Staří Asyřané připisovali epilepsii posednutí démonem, což potvrzuje i nedávný objev vyobrazení tohoto démona na klínopisné tabulce.

Kresbu démona objevil dánský badatel Troels Pank Arbøll, na zadní straně již dříve nalezené klínopisné tabulce s lékařskými texty. Jde o tabulku z období sklonku novoasyrské říše, která byla klíčovou velmocí v Mezopotámii a širokém okolí, zhruba mezi lety 934 a 609 před naším letopočtem. Dotyčná tabulka přitom nabízí unikátní pohled na vzdělání a praxi asyrského lékaře, kterým byl v tomto případě jistý Kisir-Ashur.

TIP: Klínopisná tabulka z Mezopotámie obsahuje nejstarší stížnost zákazníka

Na tabulce jsou popsána i další psychiatrické obtíže, ale jen epilepsie je tu spojována s „bennu“, tedy démonem. Zobrazuje ho asi 6,5 cm vysoká kresba, která do značné míry připomíná dnešního čerta. Démon je lidské postavy a děsivého vzhledu. Na hlavě má uši a zakroucené rohy, vyplazuje rozšklebený hadí jazyk a zřejmě má oči plaza. Jeho delší krk je pokrytý šupinami nebo srstí. Rovněž měl ruce se spáry a dlouhý ocas. Kromě kresby obsahuje tabulka také informace o bylinných přípravcích, jedech a toxinech.

  • Zdroj textu:

    Videnskabacademia.edu

  • Zdroj fotografií: Schøyen Collection MS 3029; Troels Pank Arbøll

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Lebka dítěte hominida Homo antecessor.

Věda

K chrámu Proroka Eliáše se sbíhají hlavní ulice historického centra Jaroslavle. Centrum města je od roku 2005 součástí seznamu kulturního dědictví UNESCO.

Zajímavosti
Zajímavosti

Šest cubesatových jednotek vytvoří formaci na ploše o velikosti zhruba 10 kilometrů. Společně mají pracovat jako velký a výkonný radioteleskop.

Vesmír

Přes neohrabanost a poruchovost dokázaly francouzské tanky pěchotu podpořit, ale spíše než jejich vlastní kvalita k tomu přispívalo promyšlené nasazení.

Válka

Rohy samců jsou výrazně delší a masivnější.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907