Klínopisná tabulka z Mezopotámie obsahuje nejstarší stížnost zákazníka

22.11.2018 - Stanislav Mihulka

Téměř 3 800 let stará hliněná tabulka zvěčnila stížnost na dodávku mizerné mědi

<p>3 800 let stará kniha přání a stížností.</p>

3 800 let stará kniha přání a stížností.


Reklama

Lidská civilizace se za uplynulé tisíce let neuvěřitelně změnila. Některé věci ale zůstávají stále stejné. Patří k nim i nespokojenost zákazníků, jak dokládá nejstarší známý písemný záznam stížnosti, zachycený na klínopisné tabulce ze starověké Mezopotámie.

Dotyčná tabulka popsaná klínovým písmem pochází z města Ur na území dnešního Iráku, které bylo jedním z nejvýznamnějších center starodávného Sumeru. Vznikla kolem roku 1750 před naším letopočtem, tedy v takzvaném starobabylónském období, kdy již význam města Ur upadal.

TIP: Čtyři tisíce let stará keramická tabulka odhalila pradávnou manželskou smlouvu

Text tabulky představuje řadu stížností muže jménem Nanni na dodavatele známého jako Ea-nasir. Jde o to, že Ea-nasir vyrazil na cestu do Perského zálivu, aby odtamtud dopravil měď. Podle Nanniho ale dodal měď špatné kvality. Nanni mu rovněž vyčítá, že s jeho dodávkami byly problémy i v dalších případech. Jak je vidět, vztahy mezi obchodníky a zákazníky nebyly nikdy úplně jednoduché.

 

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: British Museum

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Lebka dítěte hominida Homo antecessor.

Věda

K chrámu Proroka Eliáše se sbíhají hlavní ulice historického centra Jaroslavle. Centrum města je od roku 2005 součástí seznamu kulturního dědictví UNESCO.

Zajímavosti
Zajímavosti

Šest cubesatových jednotek vytvoří formaci na ploše o velikosti zhruba 10 kilometrů. Společně mají pracovat jako velký a výkonný radioteleskop.

Vesmír

Přes neohrabanost a poruchovost dokázaly francouzské tanky pěchotu podpořit, ale spíše než jejich vlastní kvalita k tomu přispívalo promyšlené nasazení.

Válka

Rohy samců jsou výrazně delší a masivnější.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907