Chuť tónu, barva čísla: Synestezie je (do jisté míry) vlastní většině z nás

16.04.2019 - Stanislav Mihulka

Magie smyslů nejspíš není tak výjimečná, jak jsme si doposud mysleli. Podle britských a nizozemských vědců je synestezie (do jisté míry) vlastní většině z nás

<p>Pozoruhodný způsob vnímání, tzv. synestézie není tak vzácná, jak jsme si doposud mysleli.</p>

Pozoruhodný způsob vnímání, tzv. synestézie není tak vzácná, jak jsme si doposud mysleli.


Reklama

V poslední době se hodně mluví o synestezii, čili zvláštním způsobu vnímání, při němž lidem splývají dva nebo i více různých smyslů. Takové vnímání se přitom podobá zážitkům, které mívají lidé po psychedelických látkách, jako je například LSD. Ještě nedávno byla synestezie považována za dost vzácnou. Před časem odborníci dospěli k závěru, že je mnohem častější. Synestezie se podle všeho měla vyskytovat zhruba u jednoho člověka z 25 a možná i u jednoho z pěti lidí.

Chuť tónu, barva čísla

Výzkumný tým nizozemských a britských odborníků teď ale tvrdí, že synestezie je ve skutečnosti úplně běžná. Slabou formu tohoto pozoruhodného vnímání má podle nich většina z nás. Synestezie mohou být velmi různé. Badatelé se zaměřili na nejběžnější známou formu synestezie, která spočívá v tom, že si člověk spojuje určité číslice nebo písmena s konkrétní barvou.

TIP: Jak voní červená: Jedenáctiletá dívka pozná barvy podle jejich vůně

Do svého výzkumu badatelé zahrnuli celkem 1 164 dobrovolníků z Nizozemska, z nichž asi 200 mělo nějakou formu synestezie. Tyto dobrovolníky v různých zkouškách testovali, zda si spojují samohlásky s barvami. Výsledky ukazují, že asi 70 procent všech lidí má tuto formu synestezie v různé míře rozvinutou. Jak se zdá, s magií smyslů se potkáváme takřka na každém kroku.

Tajemství synestezie

Synestézie představuje způsob vnímání, kdy určitý vjem vyvolává vjem jiný, který není reálně přítomen (například číslice, nebo písmeno vyvolává dojem určité barvy, určité slovo vyvolává dojem chutě, zvuk vyvolává pocit dotyku apod.). V praxi to může znamenat, že synestetikovy dny v týdnu jsou pevně propojeny s určitými barvami, že barevně slyší hudbu anebo že mu slova chutnají určitou chutí či voní konkrétní vůní. Ze známých osobností jsou se synestezií spojováni například ruský romanopisec Vladimir Nabokov, malíř Vincent van Gogh, spisovatel Edgar A. Poe, skladatel Ludwig van Beethoven nebo americký klavírista Duke Ellington.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V aréně římského Kolosea bojovali vedle exotických zvířat také jezevčíci. (foto: Unsplash, Katie BernotskyCC0)

Věda

Nový bombardér B-21 Raider je vybaven mimo jiné technologií stealth, která umožňuje unikat pozornosti radarů. (foto: Air Force, CC0)

Zajímavosti

Portrét Pabla Picassa z roku 1908. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Obří satelit BlueWalker 3 funguje na oběžné dráze od letošního září. Kvůli své vysoké odrazivosti se stal jedním z nejjasnějších objektů na noční obloze. (foto: Leaf SpaceCC0)

Vesmír
Příroda

Stepan Bandera v exilu spolupracoval s několika zpravodajskými službami, například s CIA, Brity i Západním Německem v pozici konzultanta na země za železnou oponou. Zemřel v roce 1959 v Mnichově po útoku kyanidem. Příkaz k jeho zavraždění vydal tehdejší nejvyšší představitel Sovětského svazu Nikita Chruščov. (foto: Wikimedia Commons, CC0 - kolorováno)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907