Jak voní červená: Jedenáctiletá dívka pozná barvy podle jejich vůně

31.10.2017 - Martin Reichman

Je možné vidět zvuky nebo poznat barvu předmětu podle jeho vůně? Příběhy tzv. synestetiků ukazují, že to možné je

Nepálská dívka dokáže poznat barvu předmětů podle jejich vůně.
Nepálská dívka dokáže poznat barvu předmětů podle jejich vůně.

Reklama

Běžně lidé kvality svého vnímání ostře odlišují – tvar vnímáme jako tvar, chuť jako chuť a barvu jako barvu. Neplatí to ale vždy. Lidé s tzv. synestezií (z řeckého syn = spojení a aesthesis = cítění, vjem) dokážou například vidět zvuky nebo interpretovat některé tóny jako barvy. K nepočetné skupině synestetiků patrně patří i jedenáctiletá Deepti Regmi z Nepálu, která o sobě tvrdí, že dokáže rozpoznat barvy podle jejich vůně.

Jak voní červená?

Zvláštní schopnost se u Deepti měla vyvinout v loňském roce, a přestože ji dívka připisuje Bohu, není spontánní vznik synestezie neznámý ani lékařům a vědcům. Epidemiologické a genetické studie ukazují, že u někoho se synestezie objevuje po celý život, někdo pozná tuto zkušenost jen po přechodnou dobu a většina populace vůbec. Přibližně šestkrát častěji se tato schopnost objevuje u žen, což podle vědců naznačuje, že by synestezie mohla mít co do činění s chromozomem X (konkrétně chromozomem 16), častěji se vyskytuje u dětí a obecně u „přírodních národů“.

Jako první synestezii popsal Darwinův synovec sir Francis Galton ve svém článku Visualized Numerals, otištěném v časopisu Nature 15. ledna 1880. Označil ji tehdy jako peculiar habit of mind (podivuhodná schopnost duše) a upozornil na její dědičnou složku. 

TIP: Malířka s genetickou mutací vidí 100× víc barev než ostatní

Podle údajů Americké psychologické asociace se synestezie objevuje přibližně u jednoho z 2 tisíc lidí. Ne každý, kdo touto schopností vládne, si ji ale musí plně uvědomovat. Ze známých osobností jsou se synestezií spojováni například ruský romanopisec Vladimir Nabokov, malíř Vincent van Gogh, spisovatel Edgar A. Poe, skladatel Ludwig van Beethoven nebo americký klavírista Duke Ellington.

  • Zdroj textu:

    Storytrender

  • Zdroj fotografií: Storytrender

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Podle islámského práva musí muž mezi své ženy zcela spravedlivě rozdělit peníze, čas, sex, pozornost a mnoho dalšího. 

Revue

Ruch a nelidské skřeky přilákaly paní mistrovou do dílny tiskařské manufaktury. Když vejde, rázem na ni jdou mrákoty. Nad knihtiskem visí pověšených čtyřiadvacet koček...

Historie

Nové bionické oko s perovskitovými nanosenzory.

Věda

Snímky systému ATLAS s objevenou planetkou 2019 LD2.

Vesmír

Mořský plž Cratena peregrina běžně žije na mořském dně ve Středozemním moři a Atlantiku u pobřeží Iberského poloostrova, Senegalu a u Kanárských ostrovů.

Příroda

Dvojice ostrůvků Gardner Pinnacles je jedinou viditelnou částí sopky Pūhāhonu. Podle nových měření má vulkán téměř dvojnásobný objem horniny než doposud největší sopka světa Mauna Loa.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907