Jak voní červená: Jedenáctiletá dívka pozná barvy podle jejich vůně

31.10.2017 - Martin Reichman

Je možné vidět zvuky nebo poznat barvu předmětu podle jeho vůně? Příběhy tzv. synestetiků ukazují, že to možné je

Nepálská dívka dokáže poznat barvu předmětů podle jejich vůně.
Nepálská dívka dokáže poznat barvu předmětů podle jejich vůně.

Reklama

Běžně lidé kvality svého vnímání ostře odlišují – tvar vnímáme jako tvar, chuť jako chuť a barvu jako barvu. Neplatí to ale vždy. Lidé s tzv. synestezií (z řeckého syn = spojení a aesthesis = cítění, vjem) dokážou například vidět zvuky nebo interpretovat některé tóny jako barvy. K nepočetné skupině synestetiků patrně patří i jedenáctiletá Deepti Regmi z Nepálu, která o sobě tvrdí, že dokáže rozpoznat barvy podle jejich vůně.

Jak voní červená?

Zvláštní schopnost se u Deepti měla vyvinout v loňském roce, a přestože ji dívka připisuje Bohu, není spontánní vznik synestezie neznámý ani lékařům a vědcům. Epidemiologické a genetické studie ukazují, že u někoho se synestezie objevuje po celý život, někdo pozná tuto zkušenost jen po přechodnou dobu a většina populace vůbec. Přibližně šestkrát častěji se tato schopnost objevuje u žen, což podle vědců naznačuje, že by synestezie mohla mít co do činění s chromozomem X (konkrétně chromozomem 16), častěji se vyskytuje u dětí a obecně u „přírodních národů“.

Jako první synestezii popsal Darwinův synovec sir Francis Galton ve svém článku Visualized Numerals, otištěném v časopisu Nature 15. ledna 1880. Označil ji tehdy jako peculiar habit of mind (podivuhodná schopnost duše) a upozornil na její dědičnou složku. 

TIP: Malířka s genetickou mutací vidí 100× víc barev než ostatní

Podle údajů Americké psychologické asociace se synestezie objevuje přibližně u jednoho z 2 tisíc lidí. Ne každý, kdo touto schopností vládne, si ji ale musí plně uvědomovat. Ze známých osobností jsou se synestezií spojováni například ruský romanopisec Vladimir Nabokov, malíř Vincent van Gogh, spisovatel Edgar A. Poe, skladatel Ludwig van Beethoven nebo americký klavírista Duke Ellington.

  • Zdroj textu:

    Storytrender

  • Zdroj fotografií: Storytrender

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Templáři bývali ve výběru daní efektivnější než panovník – což vyvolávalo nenávist šlechticů.

Zajímavosti

Významným zdrojem ultrajemných částic je spalování – doprava, vytápění, průmyslová výroba, lesní požáry a výbuchy sopek.

Věda
Reklama

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) prozkoumal nová data roveru Curiosity z Marsu a zjistil, že se na rudé planetě nečekaně pohybuje hladina kyslíku. 

Vesmír

Uvítání v Římě. Ne vždy čekaly na americké vojáky jen polibky mladých dívek

Válka

Jestliže výše postavený šimpanz přihlíží tomu, jak probíhá čištění srsti mezi dvěma níže postavenými jedinci, skončí očista mnohem dřív

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907