Přímorožec oryx: Dlouhorozí afričtí „kamzíci“, kteří si vyšlápnou i na lva

Přímorožec jihoafrický dokáže přežít i v extrémně tvrdých podmínkách a v případě ohrožení se nezalekne ani lva

24.07.2023 - Marek Telička



Oryx (Oryx gazella), jemuž se říká také přímorožec oryx, je velká africká antilopa, která v kohoutku dorůstá velikosti kolem 120 cm, délky až ke dvěma metrům a dosahuje hmotnosti nad 200 kilogramů. V angličtině i němčině se tomuto velkému kopytnatci říká gemsbok, což je název odvozený od holandského jména pro kamzíka. Ačkoli je mezi těmito dvěma druhy podobnost zejména ve zbarvení obličejové části, není asi překvapivé, že oryx a kamzík nejsou nijak blízce spřízněni.

Přímorožec má několik zvláštností. První z nich je schopnost dlouho vydržet bez vody. Vodu, kterou získává z velké části z potravy, si udržuje především díky schopnosti nepotit se, téměř nevylučovat tekutiny v trusu a pomocí rozšířených nozder s hustě prokrvenou sliznicí. Při vdechování tak dokáže ochladit krev až o 2 °C.

Další specialitou oryxů jsou jejich až metr dlouhé rohy. Kvůli nim se přímorožci často stávají obětí lovců trofejí, ale zároveň jim rohy slouží jako mocná zbraň. Tyto antilopy žijí ve stádech o počtu 10–40 zvířat, jimž vládnou dominantní samci. V období páření však mezi sebou samci urputně bojují a rohy si dokáží způsobit i velmi vážná zranění. Svoji agresivitu ovšem neobracejí jen do vlastních řad a jsou známí i neobvyklou vůči proti lvům a ostatním predátorům.


Další články v sekci