Dreadnought v americkém městě: Náborová bitevní loď Recruit

25.12.2018 - Jaroslav Nečas

Na podzim 1917 „zakotvila“ uprostřed New Yorku bitevní loď US Navy. Přestože na ní sloužili námořníci a nesla úctyhodnou „výzbroj“, nikdy nevyplula proti plavidlům Kaiserliche Marine

<p>V srdci New Yorku stála od září 1917 do března 1920 věrná kopie americké bitevní lodi – <em>USS Recruit</em></p><p> </p>

V srdci New Yorku stála od září 1917 do března 1920 věrná kopie americké bitevní lodi – USS Recruit

 


Reklama

Po vstupu Spojených států do Velké války (6. dubna 1917) přišlo americké námořnictvo se zajímavým nápadem, jak do svých řad nalákat nové rekruty. K údivu mnoha Newyorčanů začala přímo ve středu jejich města růst bitevní loď USS Recruit, která měla kromě výše zmíněného účelu povzbuzovat morálku civilistů a udržovat válečného ducha. 

Služba i zábava

Hlavní výzbroj dřevěného obrněnce tvořilo šest dřevěných maket 360mm kanonů, kromě nich loď nesla deset 130mm děl a množství další výzbroje, jež však sloužila spíše pro prezentaci široké veřejnosti. Více než 60 m dlouhé plavidlo bylo volně přístupné i civilistům, které námořnictvo lákalo na věrnou podobu s ostatními dreadnoughty US Navy. Kromě můstku, pozorovatelen, ubikací důstojníků a mužstva či vysílačky se na palubě nacházely také vyšetřovny lékařů prověřujících fyzický stav zájemců o službu.

Z lodě se stalo náborové středisko pro oblast New Yorku. Na Recruitu sloužilo 40 mužů a několik zvířat – maskotem posádky se stal kozel. Námořníci kromě rutinních činností typických pro každé vojenské plavidlo (drhnutí paluby či strážní služba) odpovídali také na dotazy návštěvníků a pořádali prohlídky. „Bitevní loď“ se také stala místem společenských akcí propagujících americké námořnictvo a armádu, ale i banketů či plesů pro širokou veřejnost.

Recruit zvědá kotvy

V březnu 1920 se osud newyorského „obrněnce“ naplnil. Do té doby jeho palubu navštívily statisíce návštěvníků včetně delegace indiánských náčelníků. Podle deníku The New York Times naverbovalo americké námořnictvo díky dřevěnému plavidlu 25 000 rekrutů – tedy zhruba 625krát více mužů, než sloužilo na Recruitu, a dostatek na to, aby se utvořily posádky 28 bitevních lodí třídy Nevada.

TIP: Tragédie pěti bratrů: Zkáza amerického křižníku Juneau

Vzhledem ke škrtům v rozpočtu US Navy a rozsáhlému propouštění však náborové centrum uprostřed New Yorku pozbylo smysl. Podle původních plánů námořnictva měli dělníci Recruit rozebrat a přesunout do nedalekého zábavního parku na Coney Islandu. Dne 17. března 1920 posádka stáhla naposledy všechny vlajky ze stožáru a „plavba“ do nového „kotviště“ měla trvat zhruba dva týdny. Loď však do svého cíle nikdy nedorazila, protože náklady na přesun několikanásobně překročily cenu samotné lodi. Přestože se Recruit nikdy nedostal ani na dohled nepřítele, výše uváděná čísla jasně svědčí, že svoji misi splnil. 

  • Zdroj textu:

    I. světová

  • Zdroj fotografií: Pinterest

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pumapunku představuje jednu ze čtyř staveb, jejichž ruiny po sobě zanechala civilizace Tiwanaku.

Zajímavosti

Eduard už (a ještě) jako král s Wallis na dovolené v Jugoslávii roku 1936

Historie

Co přiměje člověka obdivovat teroristické útoky?

Věda

Sonda Planck a mapa reliktního záření

Vesmír

Panzerwaffe utrpěla v Normandii těžké ztráty – na snímku obrněnce ukořistěné Spojenci

 

Válka

Pavouci skákavky druhu Euophrys omnisuperstes obývají oblasti okolo 6 700 m n. m., a jsou tak nejvýše žijícími zvířaty na světě.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907