Dreadnought v americkém městě: Náborová bitevní loď Recruit

Na podzim 1917 „zakotvila“ uprostřed New Yorku bitevní loď US Navy. Přestože na ní sloužili námořníci a nesla úctyhodnou „výzbroj“, nikdy nevyplula proti plavidlům Kaiserliche Marine

25.12.2018 - Jaroslav Nečas



Po vstupu Spojených států do Velké války (6. dubna 1917) přišlo americké námořnictvo se zajímavým nápadem, jak do svých řad nalákat nové rekruty. K údivu mnoha Newyorčanů začala přímo ve středu jejich města růst bitevní loď USS Recruit, která měla kromě výše zmíněného účelu povzbuzovat morálku civilistů a udržovat válečného ducha. 

Služba i zábava

Hlavní výzbroj dřevěného obrněnce tvořilo šest dřevěných maket 360mm kanonů, kromě nich loď nesla deset 130mm děl a množství další výzbroje, jež však sloužila spíše pro prezentaci široké veřejnosti. Více než 60 m dlouhé plavidlo bylo volně přístupné i civilistům, které námořnictvo lákalo na věrnou podobu s ostatními dreadnoughty US Navy. Kromě můstku, pozorovatelen, ubikací důstojníků a mužstva či vysílačky se na palubě nacházely také vyšetřovny lékařů prověřujících fyzický stav zájemců o službu.

Z lodě se stalo náborové středisko pro oblast New Yorku. Na Recruitu sloužilo 40 mužů a několik zvířat – maskotem posádky se stal kozel. Námořníci kromě rutinních činností typických pro každé vojenské plavidlo (drhnutí paluby či strážní služba) odpovídali také na dotazy návštěvníků a pořádali prohlídky. „Bitevní loď“ se také stala místem společenských akcí propagujících americké námořnictvo a armádu, ale i banketů či plesů pro širokou veřejnost.

Recruit zvědá kotvy

V březnu 1920 se osud newyorského „obrněnce“ naplnil. Do té doby jeho palubu navštívily statisíce návštěvníků včetně delegace indiánských náčelníků. Podle deníku The New York Times naverbovalo americké námořnictvo díky dřevěnému plavidlu 25 000 rekrutů – tedy zhruba 625krát více mužů, než sloužilo na Recruitu, a dostatek na to, aby se utvořily posádky 28 bitevních lodí třídy Nevada.

TIP: Tragédie pěti bratrů: Zkáza amerického křižníku Juneau

Vzhledem ke škrtům v rozpočtu US Navy a rozsáhlému propouštění však náborové centrum uprostřed New Yorku pozbylo smysl. Podle původních plánů námořnictva měli dělníci Recruit rozebrat a přesunout do nedalekého zábavního parku na Coney Islandu. Dne 17. března 1920 posádka stáhla naposledy všechny vlajky ze stožáru a „plavba“ do nového „kotviště“ měla trvat zhruba dva týdny. Loď však do svého cíle nikdy nedorazila, protože náklady na přesun několikanásobně překročily cenu samotné lodi. Přestože se Recruit nikdy nedostal ani na dohled nepřítele, výše uváděná čísla jasně svědčí, že svoji misi splnil. 

  • Zdroj textu

    I. světová

  • Zdroj fotografií

    Pinterest


Další články v sekci