Evoluce v akci: Genové menu pro kanibaly

10.07.2013 - Zuzana Teličková

Za jasný důkaz stále probíhající evoluce člověka považuje Simon Mead z Britského centra pro výzkum prionů při University College v Londýně novou genovou variaci, která dokáže zabránit nákaze smrtelnou nemocí šířící se mezi kanibaly

<p>Kolekci Meteoris zdobí kousky Marsu, Merkuru, Měsíce, a dokonce i tělesa neznámého původu.</p>

Kolekci Meteoris zdobí kousky Marsu, Merkuru, Měsíce, a dokonce i tělesa neznámého původu.


Reklama

Kuru, prionové onemocnění centrální nervové soustavy, rozšířené v kmeni Fore na Nové Guineji, vzniká pojídáním mozku zemřelých osob, které domorodci dříve praktikovali v rámci posvátných rituálů. Od kanibalizmu tito lidé upustili až v 50. letech 20. století, během kterého stačilo na kuru zemřít více než 2 500 příslušníků kmene.

Meadův výzkum přináší důkazy o mutaci genu prionového proteinu v místě označovaném jako kodon 127. Tato dosud neznámá varianta, při níž je jeden z glycinů zaměněn za aminokyselinu zvanou valin, byla nazvána G127V a Mead ji objevil u 51 žijících příslušníků kmene Fore. Zkoumanou skupinou bylo přitom více než 3 000 domorodých obyvatel, z nichž 560 se účastnilo kanibalistických hodů v době, kdy byly ještě povoleny.

Naproti tomu se G127V nevyskytl ani v jednom ze 152 vzorků DNA pocházejících z obětí nemoci kuru. Podle Meada se u lidí Fore začala před nedávnem v rámci evoluce vyvíjet účinná obrana proti tomuto onemocnění, která dokáže zabránit přeměně mozku v houbovitou kaši. Meadův tým nyní zkoumá na laboratorních myších, zda mutace G127V dokáže jedince ochránit také před nemocí šílených krav, která svého času zachvátila Evropu.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: ShutterstockDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V aréně římského Kolosea bojovali vedle exotických zvířat také jezevčíci. (foto: Unsplash, Katie BernotskyCC0)

Věda

Nový bombardér B-21 Raider je vybaven mimo jiné technologií stealth, která umožňuje unikat pozornosti radarů. (foto: Air Force, CC0)

Zajímavosti

Portrét Pabla Picassa z roku 1908. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Obří satelit BlueWalker 3 funguje na oběžné dráze od letošního září. Kvůli své vysoké odrazivosti se stal jedním z nejjasnějších objektů na noční obloze. (foto: Leaf SpaceCC0)

Vesmír
Příroda

Stepan Bandera v exilu spolupracoval s několika zpravodajskými službami, například s CIA, Brity i Západním Německem v pozici konzultanta na země za železnou oponou. Zemřel v roce 1959 v Mnichově po útoku kyanidem. Příkaz k jeho zavraždění vydal tehdejší nejvyšší představitel Sovětského svazu Nikita Chruščov. (foto: Wikimedia Commons, CC0 - kolorováno)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907