Evropský satelit Aeolus musel udělat úhybný manévr před satelitem Starlink

Nedávno došlo k situaci, kdy hrozila srážka dvou stále aktivních satelitů. Nakonec vše dopadlo dobře

06.09.2019 - Stanislav Mihulka



Na oběžné dráze kolem Země je těsno. Stále častěji tam dochází k situacím, kdy se satelity mohou srazit s kosmickým odpadem nebo dokonce navzájem mezi sebou. Evropská kosmická agentura ESA nedávno potvrdila, že jeden z evropských satelitů musel udělat úhybný manévr, aby se vyhnul srážce s jedním z amerických soukromých satelitů.

Dotyčným evropským satelitem byl ADM-Aeolus (Atmospheric Dynamics Mission Aeolus), který pozoruje Zemi téměř přesně jeden rok. Více než tunový satelit se pohybuje na oběžné dráze ve výšce 320 kilometrů. Je pojmenovaný po řeckém božstvu větrů a jeho úkolem je sledovat větry po celé Zemi.

Hrozba srážky mezi EU a US satelitem

Satelitu Aeolus hrozila srážka s jedním ze satelitů Starlink, které nedávno vypustila americká společnost SpaceX, jako první skupinu z plánované gigantické konstelace satelitů Starlink pro satelitní přenos ultrarychlého a zároveň levného internetu. Podle SpaceX došlo k chybě v systému satelitů Starlink, kvůli které nebylo možné změnit kurz jednoho z jejich satelitů, kterých je nyní na oběžné dráze 57.

TIP: SpaceX úspěšně vypustili prvních 60 satelitů Starlink

Experti ESA spočítali rizika kolize mezi satelitem Aeolus a zmíněným satelitem konstelace Starlink. Jako nejvíce bezpečné řešení jim vyšla změna dráhy, při které se satelit Aeolus dostal o něco výše a shora minul satelit Starlink. Manévr se zážehem trysek satelitu Aeolus zabral asi polovinu oběžné dráhy satelitu a skončil úspěchem. Podle ESA je v současnosti stále velmi vzácné, že se navzájem vyhýbají dva aktivní satelity. Podobných případů ale bude zřejmě v budoucnu přibývat.


Další články v sekci