Africký Mike Ross: Falešný keňský právník vyhrál všech 26 případů

Mladý Keňan byl nedávno zatčen poté, co vyšlo najevo, že se vydával za právníka a zastupoval klienty ve 26 různých soudních případech. Přestože nikdy nevystudoval práva, všech 26 případů dokázal vyhrát

18.10.2023 - Martin ReichmanKeňan Brian Mwenda Njagi si vysloužil přezdívku „opravdový Mike Ross“, odkazující na postavu z populárního seriálu z právnického prostředí Kravaťáci (Suits). Podobně jako tento seriálový mladík, který pracuje v renomované advokátní kanceláři a zastupuje klienty, aniž by měl formální právnické vzdělání, i Mwenda zastupoval klienty před soudem. A podobně jako jeho seriálový předobraz i Mwenda byl v tomto směru mimořádně úspěšný.

Talentovaný pan Mwenda

Své klienty zastupoval u odvolacího i vrchního soudu v 26 různých případech a všechny dokázal vyhrát. Žádný ze soudců přitom neměl ani ponětí, že mladý Keňan ve skutečnosti nikdy práva nevystudoval.

Mwendův podvod vyšel najevo až poté, kdy se keňské advokátní komoře (Law Society of Kenya, LSK) ozval skutečný právník jménem Brian Mwenda. Falešný Mwenda mu podle vyšetřování LSK někdy v průběhu roku 2022 odcizil identitu a vyžádal si od advokátní komory osvědčení o právní praxi. Na základě takto podvodně získaných dokumentů pak vystupoval před soudem.

TIP: Italský podvodník předstíral 12 let, že je chromý: Oklamal úřady, lékaře i papeže

Poté, co vyšel podvod najevo, byl falešný právník zatčen a nyní ho čeká slyšení před soudcem. Zda bude i jeho 27. případ úspěšným se teprve uvidí. Jeho příběh zaujal veřejnost a podporu mu vyjádřil i Mike Sonko, bývalý guvernér Nairobi, který musel opustit úřad po obvinění z korupce. Mwenda věří, že se mu podaří prokázat svou nevinu a přiblížit soudci „skutečný kontext“ jeho případu.


Další články v sekci