Biblické toalety z Jeruzaléma prozradily všudypřítomný parazitární průjem

29.05.2023 - Stanislav MihulkaArcheologové dobře vědí, že staré toalety mohou prozradit spoustu zajímavých věcí o každodenním životě těch, kteří je používali. Piers Michell z britské Univerzity v Cambridgi a jeho kolegové detailně prozkoumali dvě toalety z doby železné, které byly nalezeny poblíž Starého města v Jeruzalémě. Závěry svého výzkumu vědci zveřejnili v odborném časopisu Parasitology.

Badatelé nalezli stopy po lambliích střevních (Giardia duodenalis), což jsou parazitičtí prvoci ze skupiny diplomonád. Lamblie vyvolávají onemocnění zvané giardióza (nebo též lamblióza) s hlenovitým nekrvavým průjmem, který doprovází nechutenství a hubnutí. Může postihnout člověka i celou řadu domácích zvířat, včetně psů, koček, králíků nebo činčil. Giardióza není zcela neznámá ani v ČR. Ročně se u nás potvrdí až několik set případů.

Jeruzalém plný průjmu

Dotyčné toalety byly objeveny v roce 2019. Vědci v nich již dříve vystopovali celou sbírku parazitů, včetně tenkohlavců, škrkavek, tasemnic a roupů. Lamblie jsou ale jednobuněční prvoci a v archeologickém materiálu se hledají mnohem obtížněji. Badatelé ale v tomto případě uspěli a získali nejstarší známý doklad giardiózy na světě.

Zkoumané toalety byly používány zřejmě mezi 8. a 6. stoletím před naším letopočtem. Jeruzalém byl v té době hlavním městem biblického Judského království a žilo v něm asi 8 až 25 tisíc lidí. Toalety s žumpami byly v té době nezvyklé a typicky se nalézaly pouze v domovech místních elit.

TIP: Průzkum 200 let staré kadibudky odhalil, že i bohatí lidé byli prolezlí parazity

Objev těchto parazitů v žumpách dvou toalet místní honorace doby železné naznačuje, že Judské království bylo v té době promořeno parazitárními průjmy,usuzuje Mitchell. „Tento průjem se šíří vodou či potravinami, které kontaminovaly fekálie. Domníváme se, že to byl ve městech té doby na Blízkém východě velký problém. Města byla přelidněná, bylo v nich vedro, odpadky, špína a hmyz, zatímco voda byla jen omezeně dostupná, hlavně v létě.


Další články v sekci