Průzkum 200 let staré kadibudky odhalil, že i bohatí lidé byli prolezlí parazity

06.05.2021 - Stanislav Mihulka

Vykopávky v kampusu univerzity Dartmouth College prozradily, že tasemnice a tenkohlavci trápili na počátku 19. století i tehdejší vzdělanou a bohatou smetánku

<p>Vykopávky na místě bývalého Ripley/Choate House v kampusu Dartmouth College.</p>

Vykopávky na místě bývalého Ripley/Choate House v kampusu Dartmouth College.


Reklama

V roce 1801 zakoupil bohatý podnikatel a politik Mill Olcott luxusní venkovský dům v americkém New Hampshire, známý jako „Ripley/Choate House“. Se svou ženou a devíti dětmi tam žil několik desetiletí. Olcottovi byli jednou z nejbohatších a nejvzdělajnějších rodin v celé Nové Anglii té doby.

Zmíněný dům se shodou okolností nacházel na území dnešního kampusu americké univerzity Dartmouth College. Díky tomu na pozůstatky domu narazili zdejší archeologové, které vedli Theresa Gildnerová a Jesse Casana. Během vykopávek s pomocí geologického radaru odhalili tehdejší toaletu, či spíše kadibudku, v níž se zachovaly zbytky původního obsahu. Z něj badatelé odebrali vzorky fekálií.

Paraziti v luxusním sídle

Analýza získaných vzorků přinesla překvapení. Všechny vzorky obsahovaly vajíčka parazitických „červů“, tasemnic a tenkohlavců. Tito parazité sužují lidstvo i dnes, zejména v oblastech, kde mají problémy s hygienou a lékařskou péčí. Archeologové ale nečekali, že odhalí promoření parazity i v sídle elity té doby. V případě uvedených parazitů sice nejde o fatální onemocnění, i tak ale mohli svým hostitelům ztrpčovat život.

TIP: Červi a mikrobi jsou požehnáním pro imunitní systém

Podle Jesse Casany jde zřejmě o doklad bídné úrovně lékařské péče této doby. Střevní paraziti tehdy byli nejspíš zcela běžní. Lidé pociťovali příznaky infekce, neznali ale její příčinu. Pokud se něčím léčili, omezovali se většinou jen na bylinné přípravky na žaludek, které jim s parazity příliš nepomohly. Dokládá to mimo jiné i nález několika prázdných lahví od digestivu Hazard & Caswell, nalezený ve stejné lokalitě. Ten byl tehdy doporučován právě k léčbě zažívacích potíží.

Již dřívější výzkumy ukázaly, že parazitické infekce byly značně rozšířené v městských oblastech, což souviselo se špatnou hygienou a velkou koncentrací lidí i zvířat. Objev z Dartmouthu ale naznačuje, že ani venkovská sídla smetánky té doby nebyla vůči těmto nemocem imunní. Zdá se tedy, že před 200 lety nebylo bohatství a dobré vzdělání zárukou lepšího zdraví a zdravotní péče.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Není jisté, kolik vojáků sloužilo na hranici Římské říše, historici jejich počet odhadují na osm až devět tisíc. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti
Věda

Zvědavé chobotnice

V současnosti je známo asi 300 druhů chobotnic. Jejich evoluční počátky sahají minimálně do období prvohorního karbonu, tedy do doby asi před 300 miliony let. Téměř všechny druhy jsou masožravé a v poměru k ostatním bezobratlým tvorům obvykle vysoce inteligentní.

U těchto nápadných hlavonožců se dříve žádná velká chytrost nepředpokládala, ale detailnější pozorování nebo i chov v uměle vytvořeném prostředí postupně ukázaly, že některé druhy chobotnic (řád Octopoda) vykazují na poměry bezobratlých živočichů až neuvěřitelně vysokou míru inteligence. Chobotnice například využívají svoji schopnost měnit barvu a texturu povrchu těla, aby ukázaly své emoční rozpoložení. Potápěči dále tvrdí, že chobotnice často koukají člověku zpříma do očí a když nemají strach, natáhnou chapadlo a dotknou se například lidské ruky nebo si dokonce se zájmem prohlížejí a chapadly zkoumají předměty, které jim jsou potápěčem nabízeny. Ačkoliv je těžké hodnotu inteligence u těchto měkkýšů jakkoliv měřit, její projevy jsou nepopiratelné. (foto: Shutterstock)

Příroda

Vojenský tábor Milovice v roce 1910. (foto: Wikimedia Commons, Brück & Sohn Kunstverlag MeißenCC0 1.0)

Historie

Některé hvězdy ve vesmíru nesvítí stále stejně jasně. (ilustrace: University of SydneyCC0)

Vesmír

Vstupem USA do války přibyly na západní frontu statisíce vojáků, s jejichž pomocí se konečně podařilo zvrátit poměr sil a zajistit vítězství nad centrálními mocnostmi. (foto: Alamy)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907