Průzkum 200 let staré kadibudky odhalil, že i bohatí lidé byli prolezlí parazity

06.05.2021 - Stanislav Mihulka

Vykopávky v kampusu univerzity Dartmouth College prozradily, že tasemnice a tenkohlavci trápili na počátku 19. století i tehdejší vzdělanou a bohatou smetánku

<p>Vykopávky na místě bývalého Ripley/Choate House v kampusu Dartmouth College.</p>

Vykopávky na místě bývalého Ripley/Choate House v kampusu Dartmouth College.


Reklama

V roce 1801 zakoupil bohatý podnikatel a politik Mill Olcott luxusní venkovský dům v americkém New Hampshire, známý jako „Ripley/Choate House“. Se svou ženou a devíti dětmi tam žil několik desetiletí. Olcottovi byli jednou z nejbohatších a nejvzdělajnějších rodin v celé Nové Anglii té doby.

Zmíněný dům se shodou okolností nacházel na území dnešního kampusu americké univerzity Dartmouth College. Díky tomu na pozůstatky domu narazili zdejší archeologové, které vedli Theresa Gildnerová a Jesse Casana. Během vykopávek s pomocí geologického radaru odhalili tehdejší toaletu, či spíše kadibudku, v níž se zachovaly zbytky původního obsahu. Z něj badatelé odebrali vzorky fekálií.

Paraziti v luxusním sídle

Analýza získaných vzorků přinesla překvapení. Všechny vzorky obsahovaly vajíčka parazitických „červů“, tasemnic a tenkohlavců. Tito parazité sužují lidstvo i dnes, zejména v oblastech, kde mají problémy s hygienou a lékařskou péčí. Archeologové ale nečekali, že odhalí promoření parazity i v sídle elity té doby. V případě uvedených parazitů sice nejde o fatální onemocnění, i tak ale mohli svým hostitelům ztrpčovat život.

TIP: Červi a mikrobi jsou požehnáním pro imunitní systém

Podle Jesse Casany jde zřejmě o doklad bídné úrovně lékařské péče této doby. Střevní paraziti tehdy byli nejspíš zcela běžní. Lidé pociťovali příznaky infekce, neznali ale její příčinu. Pokud se něčím léčili, omezovali se většinou jen na bylinné přípravky na žaludek, které jim s parazity příliš nepomohly. Dokládá to mimo jiné i nález několika prázdných lahví od digestivu Hazard & Caswell, nalezený ve stejné lokalitě. Ten byl tehdy doporučován právě k léčbě zažívacích potíží.

Již dřívější výzkumy ukázaly, že parazitické infekce byly značně rozšířené v městských oblastech, což souviselo se špatnou hygienou a velkou koncentrací lidí i zvířat. Objev z Dartmouthu ale naznačuje, že ani venkovská sídla smetánky té doby nebyla vůči těmto nemocem imunní. Zdá se tedy, že před 200 lety nebylo bohatství a dobré vzdělání zárukou lepšího zdraví a zdravotní péče.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Během své vlády v Západofranské říši dlouhý čas Karel II. bojoval s Vikingy, kteří obsazovali nebo pustošili pobřeží říše.

Věda

Jindřich prchající z Polska na obraze polského romantického malíře Artura Grottgera.

Historie

Několik nezávislých studií poukázalo na zjevný fakt, že dvojhvězdy ve vesmíru převažují. V případě Slunce je ale téměř vyloučeno, aby mělo svého hvězdného průvodce.

Vesmír

Výrůstek na nose má u samic více či méně šiškovitý tvar, samci jej mají dlouhý a špičatý. Samicím druhu Langaha alluaudi navíc vyrůstají nad očima jakási „tykadélka“.

Příroda
Zajímavosti

K doporučovaným jednodenním výletům pro lepší aklimatizaci patří také cesta do základního tábora Manáslu.

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907