Horolezci budou muset odnášet své výkaly z Mount Everestu

Nepálské úřady se rozhodly zatočit s přibývajícími exkrementy, které během výstupu na Mount Everest a nedalekou horu Lhotse po sobě zanechávají horolezci.

12.02.2024 - Martin Reichman



„Naše hory začaly páchnout,“ stěžuje si pro BBC Mingma Šerpa, vedoucí představitel nepálského okresu Pasang Lhamu. Horolezci, kteří se vydávají zdolat Mount Everest a nedalekou horu Lhotse, po sobě zanechávají množství exkrementů.

Horolezci většinu času tráví v základním táboře, který je vybavený toaletami a jímkami pro sběr exkrementů. Problém ale nastává v okamžiku, kdy se vydávají k vrcholu. Zejména okolí čtvrtého tábora známého jako South Col, ležícího ve výšce 7 906 metrů, je doslova poseté exkrementy.

Nejvyšší toaleta světa

Většina horolezců a pomocného personálu si během výstupu ulevuje do vykopaných děr, ve vyšších polohách je ale málo sněhu, takže musejí vzít zavděk toaletou pod širým nebem. „Není tu téměř žádný led a sníh, takže všude kolem uvidíte lidské exkrementy,“ potvrzuje Stephan Keck, mezinárodní horský vůdce, který organizuje expedice na Everest.

Ačkoli neexistuje žádný oficiální údaj, místní nevládní sdružení Sagarmatha Pollution Control Committee (SPCC) odhaduje, že mezi prvním táborem na úpatí Everestu a čtvrtým táborem směrem k vrcholu se nachází přibližně tři tuny lidských výkalů.

Nepálské úřady se proto rozhodly, že zájemce o výstup na Mount Everest a Lhotse vybaví biologicky rozložitelnými sáčky, do kterých budou horolezci svůj odpad sbírat. Plnění tohoto nového nařízení hodlají úředníci kontrolovat po návratu lezců do základního tábora.

Sáčky obsahují chemické látky, které zpevňují lidské výkaly a do značné míry je zbavují zápachu. Předpokládá se, že jeden horolezec vyprodukuje v průměru 250 gramů exkrementů denně. Na cestu ze základního tábora proto každý dostane dva sáčky, které bude možné použít pětkrát až šestkrát. 

Podobná opatření platí například pro horolezce zdolávající Mount Denali, nejvyšší vrchol Severní Ameriky, nebo pro expedice v Antarktidě. Místní šerpové proto věří, že nově zavedené opatření pomůže majestátní horu vyčistit.


Další články v sekci