Úklidová slepota: Vědci vysvětlují, proč si muži libují v nepořádku

Výzkumy ukazují, že muži tráví úklidem průměrně asi jen třetinu času oproti ženám. Proč tomu tak je? Skutečně pánům nepořádek nevadí?
Výzkumy ukazují, že muži tráví úklidem průměrně asi jen třetinu času oproti ženám. Zatímco dámy se péči o domácnost věnují zhruba hodinu a dvacet minut denně, z čehož na úklid připadá přibližně třetina, jejich polovičky vykonávají domácí povinnosti asi půlhodinku, z toho úklid trvá okolo deseti minut. 

TIP: Experiment hledá odpověď na citlivou otázku: Jsou ženy čistotnější než muži?

Existuje hned několik teorií, které popsanou skutečnost vysvětlují. Podle jedné z nich nejsou pánové k uklízení geneticky „naprogramovaní“ a nepořádek zkrátka „nevidí“. Jak ovšem odhalila nedávná studie publikovaná v odborném časopise Sociological Methods and Research, jde o pouhý mýtus: Badatelé předložili 327 mužům a 295 ženám fotografii neuklizeného pokoje a sledovali, jak účastníci zhodnotí úroveň chaosu v místnosti i míru naléhavosti úklidu.

Ukázalo se přitom, že nepořádek a potřebu jej eliminovat vnímala obě pohlaví stejně. Nepoměr v čase věnovaném uklízení tak vědci vysvětlují odlišnou mírou společenského očekávání – u žen se totiž nepořádek hodnotí mnohem přísněji než u mužů.


Další články v sekci