Dlouhých 20 let se dařilo Gioacchinu Gamminovi unikat spravedlnosti. Na doživotí odsouzený člen italské mafie byl dopaden díky fotografiím na mapách Google
„Jak jste mě našli? Už 10 let jsem se neozval ani své rodině,“ takhle nějak prý zněla jedna z prvních otázek, kterou položil po svém dopadení odsouzený člen italské mafie Gioacchino Gammino zasahujícím policistům.
Podle Nicoly Altiera, zástupce ředitele italské protimafiánské policejní jednotky (DIA) sehrála při dopadení uprchlého zločince klíčovou roli služba Google Street View. Právě ta totiž zachytila Gammina před španělským obchůdkem v Galapagaru. Další šetření (mimo jiné i na sociálních sítích) pak potvrdilo, že mužem na fotografii je skutečně hledaný Gammino.
TIP: Umělá inteligence dovede rozpoznat politické přesvědčení z Google Street View
Gioacchino Gammino se přitom dokázal vyhýbat spravedlnosti poměrně dlouho. V roce 2002 uprchnul z římského vězení Rebibbia a na téměř 20 let se po něm slehla zem. Změnil si jméno a ve španělském Galapagaru pracoval jako šéfkuchař.
Podle žalobce Francesca Lo Voi policisté rozhodně netráví svůj čas prohledáváním internetových map a pátráním po zločincích. Na Gammina je v tomto konkrétním případě upozornil pozorný svědek, který si všiml podoby zachyceného muže s hledaným zločincem.
Google Street View
VálkaZ nových střel středního doletu Pershing II měli Sověti velké obavy. Na snímku Pershing II odpalovaný z vojenské základny White Sands Missile Range v Novém Mexiku, listopad 1982. (foto: U.S. National Archives, CC0)
HistorieVe dvacátých letech bylo auto považováno za velký luxus. Stálo totiž zhruba 20 000 korun a tedy zhruba stonásobek měsíční mzdy. (foto: Škoda Auto, CC0)
VědaNásledky virových infekcí jsou zřejmě zdrojem mnoha obtíží ve vyšším věku, včetně vyššího rizika vzniku Parkinsonovy nebo Alzheimerovy choroby. (foto: Shutterstock)
ZajímavostiCena za litr nejkvalitnějšího ručně vyráběného arganového oleje se může vyšplhat až k šesti tisícům korun. (foto: Unsplash, Chelsea shapouri, CC0)
VesmírVizualizace erupce na magnetaru. (ilustrace: NASA's Goddard Space Flight Center, CC BY-SA 4.0)