Přípravek proti parazitům způsobuje, že lidská krev je dlouhodobě jedovatá pro komáry
Ať se lidé snaží, jak chtějí, malárie stále zůstává obávaným zabijákem. Nemocných jsou stále miliony a každoročně asi 500 tisíc lidí této nemoci podlehne. V poslední době je navíc velkým strašákem rychle postupující rozvoj rezistence malarických prvoků na používané léky.
Pověstné světlo na konci tunelu se ale nyní možná objevilo v Keni. Vědci zde zjistili, že při užívání velkých dávek léku ivermektin, sloužícího v boji proti parazitickým hlísticím, vším, střečkům i roztočům, hynou i komáři, kteří se napijí krve dotyčné osoby.
TIP: Nová zbraň proti malárii: Experimentální insekticid způsobí, že komáři vybuchnou
Účinek ivermektinu je navíc dost dlouhodobý. Zabijí komáry až měsíc poté, co člověk tento lék užil. Odborníci už pracují na kombinované léčbě, která by spojovala látky účinné přímo proti malárii s látkami, které fungují proti komárům. Taková léčba by byla výjimečná v tom, že bude postihovat jak samotnou nemoc, tak i jejího přenašeče.
IFL Science, Lancet
ZajímavostiKrál ptáků přilétá
Kategorie: Chování – ptáci
Autor: Audun Rikardsen, Norsko
Název: Přistání orlaSnímek z bezprostřední blízkosti mohl Nor Audun Rikardsen pořídit jen díky tomu, že nedaleko svého domu umístil na starou větev fotopast a naučil tam dravce sedat s využitím nastražené mršiny. Trvalo tři roky, než se mu podařilo zachytit dokonalý obraz.
PřírodaHadice na mořské houbě
Hadice (Ophiuroidea) patří mezi ostnokožce (Echinodermata). Tito mořští živočichové se živí detritem a nejčastěji mají velikost kolem tří centimetrů. Existují ovšem i druhy dorůstající až 60 cm. Sexuálně dospívají ve dvou letech života a dožívají se pěti let. Můžete na ně narazit ve všech mořích světa až do hloubek šesti kilometrů. Některé druhy dokáží tolerovat i brakickou vodu. Stejně jako příbuzné hvězdice mají úžasnou schopnost regenerace.