Jak porazit malárii? Pomocí léku, který pro komáry „otráví“ lidskou krev

03.04.2018 - Stanislav Mihulka

Přípravek proti parazitům způsobuje, že lidská krev je dlouhodobě jedovatá pro komáry


Reklama

Ať se lidé snaží, jak chtějí, malárie stále zůstává obávaným zabijákem. Nemocných jsou stále miliony a každoročně asi 500 tisíc lidí této nemoci podlehne. V poslední době je navíc velkým strašákem rychle postupující rozvoj rezistence malarických prvoků na používané léky.

Pověstné světlo na konci tunelu se ale nyní možná objevilo v Keni. Vědci zde zjistili, že při užívání velkých dávek léku ivermektin, sloužícího v boji proti parazitickým hlísticím, vším, střečkům i roztočům, hynou i komáři, kteří se napijí krve dotyčné osoby.

TIP: Nová zbraň proti malárii: Experimentální insekticid způsobí, že komáři vybuchnou

Účinek ivermektinu je navíc dost dlouhodobý. Zabijí komáry až měsíc poté, co člověk tento lék užil. Odborníci už pracují na kombinované léčbě, která by spojovala látky účinné přímo proti malárii s látkami, které fungují proti komárům. Taková léčba by byla výjimečná v tom, že bude postihovat jak samotnou nemoc, tak i jejího přenašeče.

 

  • Zdroj textu:

    IFL Science, Lancet

  • Zdroj fotografií: CC0 Creative Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Revue

Čínské prasečí farmy jsou bohatým zdrojem chřipkových virů.

Věda

Ve viditelném světle

Na takovýto vzhled M31 jsme zvyklí od dob větších pozemních dalekohledů. Hvězdný ostrov v Andromedě dělí od Země asi 2,5 milionu světelných roků a jeho průměr astronomové určili na 230 tisíc světelných let. Jedná se o spirální galaxii, která je vůči našemu pohledu částečně skloněná. Její hmotnost se pohybuje v rozpětí 300–400 miliard hmotností Slunce (nepočítaje temnou hmotu). M31 a Mléčná dráha představují dva největší objekty v Místní skupině. Navzájem se k sobě přibližují a zhruba za čtyři miliardy roků postupně splynou v jednu velkou eliptickou galaxii.

Vesmír

Pes ušatý je v angličtině pojmenován „Bat-eared fox“, tedy „liška s netopýříma ušima“. Sluch této psovité šelmy je skutečně mimořádný.

Příroda
Zajímavosti
Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907