Jak porazit malárii? Pomocí léku, který pro komáry „otráví“ lidskou krev

03.04.2018 - Stanislav Mihulka

Přípravek proti parazitům způsobuje, že lidská krev je dlouhodobě jedovatá pro komáry


Reklama

Ať se lidé snaží, jak chtějí, malárie stále zůstává obávaným zabijákem. Nemocných jsou stále miliony a každoročně asi 500 tisíc lidí této nemoci podlehne. V poslední době je navíc velkým strašákem rychle postupující rozvoj rezistence malarických prvoků na používané léky.

Pověstné světlo na konci tunelu se ale nyní možná objevilo v Keni. Vědci zde zjistili, že při užívání velkých dávek léku ivermektin, sloužícího v boji proti parazitickým hlísticím, vším, střečkům i roztočům, hynou i komáři, kteří se napijí krve dotyčné osoby.

TIP: Nová zbraň proti malárii: Experimentální insekticid způsobí, že komáři vybuchnou

Účinek ivermektinu je navíc dost dlouhodobý. Zabijí komáry až měsíc poté, co člověk tento lék užil. Odborníci už pracují na kombinované léčbě, která by spojovala látky účinné přímo proti malárii s látkami, které fungují proti komárům. Taková léčba by byla výjimečná v tom, že bude postihovat jak samotnou nemoc, tak i jejího přenašeče.

 

  • Zdroj textu:

    IFL Science, Lancet

  • Zdroj fotografií: CC0 Creative Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Útok na Pearl Harbor byl překvapivý úder japonského císařského námořnictva proti námořní základně Spojených států amerických v Pearl Harboru na Havajských ostrovech v neděli ráno 7. prosince 1941 (8. prosince v Japonsku).

Válka

Planeta obíhá kolem žhavého odhaleného jádra hvězdy podobné Slunci v malé vzdálenosti a její atmosféra je neustále rozrušována silným ultrafialovým zářením. Uvolněný plyn se formuje do disku kolem hvězdy a nakonec dopadá na povrch bílého trpaslíka.

Vesmír

Král ptáků přilétá 

Kategorie: Chování – ptáci
Autor: Audun Rikardsen, Norsko
Název: Přistání orla

Snímek z bezprostřední blízkosti mohl Nor Audun Rikardsen pořídit jen díky tomu, že nedaleko svého domu umístil na starou větev fotopast a naučil tam dravce sedat s využitím nastražené mršiny. Trvalo tři roky, než se mu podařilo zachytit dokonalý obraz. 

Zajímavosti

BolaWrap sváže člověka do vzdálenosti až 7,6 metru

Věda

Hadice na mořské houbě

Hadice (Ophiuroidea) patří mezi ostnokožce (Echinodermata). Tito mořští živočichové se živí detritem a nejčastěji mají velikost kolem tří centimetrů. Existují ovšem i druhy dorůstající až 60 cm. Sexuálně dospívají ve dvou letech života a dožívají se pěti let. Můžete na ně narazit ve všech mořích světa až do hloubek šesti kilometrů. Některé druhy dokáží tolerovat i brakickou vodu. Stejně jako příbuzné hvězdice mají úžasnou schopnost regenerace.

Příroda

Vilém II. Pruský (vpravo) měl k hraběti Eulenburgovi velmi blízký vztah.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907