Jak porazit malárii? Pomocí léku, který pro komáry „otráví“ lidskou krev

03.04.2018 - Stanislav Mihulka

Přípravek proti parazitům způsobuje, že lidská krev je dlouhodobě jedovatá pro komáry


Reklama

Ať se lidé snaží, jak chtějí, malárie stále zůstává obávaným zabijákem. Nemocných jsou stále miliony a každoročně asi 500 tisíc lidí této nemoci podlehne. V poslední době je navíc velkým strašákem rychle postupující rozvoj rezistence malarických prvoků na používané léky.

Pověstné světlo na konci tunelu se ale nyní možná objevilo v Keni. Vědci zde zjistili, že při užívání velkých dávek léku ivermektin, sloužícího v boji proti parazitickým hlísticím, vším, střečkům i roztočům, hynou i komáři, kteří se napijí krve dotyčné osoby.

TIP: Nová zbraň proti malárii: Experimentální insekticid způsobí, že komáři vybuchnou

Účinek ivermektinu je navíc dost dlouhodobý. Zabijí komáry až měsíc poté, co člověk tento lék užil. Odborníci už pracují na kombinované léčbě, která by spojovala látky účinné přímo proti malárii s látkami, které fungují proti komárům. Taková léčba by byla výjimečná v tom, že bude postihovat jak samotnou nemoc, tak i jejího přenašeče.

 

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science, Lancet

  • Zdroj fotografií: CC0 Creative CommonsDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kolorovaná fotografie přibližuje, jak přesně vakovlci vypadali. Osudným se jim stal strach farmářů o stáda dobytka. (foto: Profimedia)

Zajímavosti
Zajímavosti
Věda

Americké bombardéry B-29 shazují bomby kdesi nad Koreou. Počítalo se s nimi také pro případný nukleární úder. (foto: Shutterstock)

Válka

Alice Sasko-Koburská (1843–1878) byla prababičkou prince Phillipa, nedávno zemřelého manžela královny Alžběty II. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Základ Algolova systému, vzdáleného devadesát světelných roků, tvoří velmi těsná spektroskopická dvojhvězda: Stálici hlavní posloupnosti třikrát hmotnější než Slunce doprovází ve vzdálenosti pouhých devíti milionů kilometrů podobr s 0,7 sluneční hmotnosti. Zmíněnou dvojici pak jednou za 681 dní obkrouží ještě třetí hvězda, mírně hmotnější než Slunce. (ilustrace: ESO, L. CalçadaCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907