Nová zbraň proti malárii: Experimentální insekticid způsobí, že komáři vybuchnou

06.12.2016 - Stanislav Mihulka

Nově objevená molekula vyřazuje komárům z činnosti ledviny. Sající komár potom nemůže vylučovat tekutiny a sáním praskne

Nasátý komár -<p>Komáři náležejí mezi nejvražednější živočichy planety</p>
Nasátý komár -

Komáři náležejí mezi nejvražednější živočichy planety


Reklama

Nenápadný komár, kterého se jen málokdo poleká, ve skutečnosti patří mezi nejvražednější živočichy na Zemi. Nezabíjejí samozřejmě samotní komáři, ale nemoci, které přenášejí, jako je malárie, horečka dengue, zika, a mnoho dalších. Vědci se už dlouho usilovně snaží jim to nějakým způsobem zatrhnout. Jejich novým objevem je molekula, která u komárů dovede vyvolat selhání ledvin. Ty jsou pro komáry mimořádně důležité.

TIP: Na Florida Keys vypustí miliony GM komárů. Viry by se měly bát

Když komár saje, zároveň intenzivně vylučuje moč, která vzniká právě v ledvinách. Když nově objevená molekula ledviny vyřadí z činnosti, komár nemůže tvořit moč a často po chvíli exploduje kvůli velkému tlaku tekutin. Nový insekticid cílí jenom na samičky komárů, protože samci krev nesají. Podle odborníků to snižuje riziko, že si komáři na tento přípravek brzy vyvinou rezistenci.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Vanderbilt University Medical Center, Scientific Reports

  • Zdroj fotografií: James Gathany / CDCDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nejdražší kartička Pokémon TCG se loni prodala v přepočtu za neuvěřitelných 8,2 milionu korun. (ilustrační foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Dostupnost kyslíku bude pro pilotované vesmírné mise klíčová. (foto: NASACC0)

Vesmír

Vydáte-li se do národního parku Inthanon v severním Thajsku, zastavte se ve vesnici Ban Khun Klang. U ní najdete botanickou zahradu věnovanou stromovým kapradinám. (foto: © Topi Pigula - se souhlasem k publikování)

Příroda

(ilustrační foto: Wikimedia Commons, Satyamon1993CC BY-SA 4.0)

Věda
Zajímavosti

Evropští lídři 50. let - Richard hrabě von Coudenhove-Kalergi (zcela vlevo) býval označován jako prorok či velvyslanec Evropy. (foto: Wikimedia Commons, van Duinen (Anefo), CC0 1.0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907