Nová zbraň proti malárii: Experimentální insekticid způsobí, že komáři vybuchnou

06.12.2016 - Stanislav Mihulka

Nově objevená molekula vyřazuje komárům z činnosti ledviny. Sající komár potom nemůže vylučovat tekutiny a sáním praskne

Nasátý komár -<p>Komáři náležejí mezi nejvražednější živočichy planety</p>
Nasátý komár -

Komáři náležejí mezi nejvražednější živočichy planety


Reklama

Nenápadný komár, kterého se jen málokdo poleká, ve skutečnosti patří mezi nejvražednější živočichy na Zemi. Nezabíjejí samozřejmě samotní komáři, ale nemoci, které přenášejí, jako je malárie, horečka dengue, zika, a mnoho dalších. Vědci se už dlouho usilovně snaží jim to nějakým způsobem zatrhnout. Jejich novým objevem je molekula, která u komárů dovede vyvolat selhání ledvin. Ty jsou pro komáry mimořádně důležité.

TIP: Na Florida Keys vypustí miliony GM komárů. Viry by se měly bát

Když komár saje, zároveň intenzivně vylučuje moč, která vzniká právě v ledvinách. Když nově objevená molekula ledviny vyřadí z činnosti, komár nemůže tvořit moč a často po chvíli exploduje kvůli velkému tlaku tekutin. Nový insekticid cílí jenom na samičky komárů, protože samci krev nesají. Podle odborníků to snižuje riziko, že si komáři na tento přípravek brzy vyvinou rezistenci.

  • Zdroj textu:

    Vanderbilt University Medical Center, Scientific Reports

  • Zdroj fotografií: James Gathany / CDC

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Veleskokan goliáší, největší známý druh žáby, žije na malém území v Kamerunu. Místní ho rádi loví a prodávají jako pochoutku.

Věda

Ilustrace protoplanetárního disku okolo hvězdy TW Hydrae.

Vesmír

Podle starého mýtu polští jezdci útočili proti německým tankům

Válka

Vítězslava Kaprálová (1915–1940) jako dvacetiletá. Martinů o ní později napsal: „Jen jedna otázka neopustila dodnes mé vědomí a vzpomínky. Proč jí osud dal tolik energie a tolik vzácných darů a proč jí nedal možnost, aby jich mohla využíti?“

Historie

Karlsruhe, kde se mohl podle některých teorií narodit Hauser. Ve výřezu portrét Kaspara Hausera, na němž je patrná jizva na čele po prvním údajném atentátu.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907