Jan Lucemburský: Bojovník do posledního dechu

24.06.2018 - Redakce Živá historie

<p>Jan Lucemburský v bitvě u Kreščaku v roce 1346.</p>

Jan Lucemburský v bitvě u Kreščaku v roce 1346.


Reklama

Krále Jana Lucemburského potkala smrt krátce po padesátých narozeninách v městečku Crécy neboli Kresčaku pár kilometrů od mořského pobřeží na pomezí krajů Artois a Pikardie. Zrovna tam se odehrávala bitva mezi Angličany a Francouzy. Český král, jenž stál na straně Francouzů, byl slepý, ale trval na tom, že do bitvy pojede. Dva rytíři z královy družiny si ho proto vzali mezi sebe, jeho koně přivázali ke svým a český panovník, máchaje naslepo mečem kolem sebe, vyjel do boje. Až zemdlený ranami spadl z koně mezi své druhy.

Legendární smrt bojovníka

Král Jan měl v Evropě tu nejlepší pověst, říkalo se mu „ozdoba rytířstva”. Byl chován v takové úctě, že podle Palackého sňal anglický král z přilbice krále Jana supí péra s nápisem „Ich dien” - anebo ještě jinak: „Ich dene” - což v obojím případě znamená jedno: „Sloužím.”

Tato péra dal král Eduard svému synovi, Černému princi (ten se ve skutečnosti jmenoval taky Eduard), „... jenž přední čest toho dne byl sobě vysloužil. On postavil je do svého štítu, jehož užíval co princ waleský; ony pak zdobí až podnes erb jeho nástupců, princů waleských.” Což platí i pro dnešního prince waleského, prince Charlese.

TIP: Družina krále dobrodruha: Kdo stál Janu Lucemburskému věrně po boku?

Ještě předtím, než český král Jan nastoupil svou poslední cestu do Lucemburku, jak naznačuje František Palacký, dal král Eduard přenést tělo svého mrtvého protivníka do blízkého opatství Valloire. Tam bylo nabalzamováno v klášteře dominikánek, kde byla pohřbena i králova sestra Marie. Srdce krále bylo uloženo do zvláštního náhrobku.

Anglický král dal slavnostně pohřbít i padesát padlých pánů na náměstí v Crécy. Mrtvolu rytířského krále rozkázal Eduard (když se odbyly smuteční obřady) odevzdat jeho synu Karlovi. Ten se také bitvy u Kresčaku zúčastnil a zrovna si léčil zranění v blízkém opatství Ourchamps. Později, jak už víme, dal tělo odvézt do Lucemburka, do kláštera benediktinského.

Reklama




Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V minulosti sestávaly nejjemnější látky z více než dvou set vláken na centimetr čtvereční a zdobily je také výšivky. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Vedle pilota má Air Car pojmout i trojici spolucestujících. (foto: Profimedia/Lazzarini Design)

Revue

Mohutný výron koronální hmoty na snímku sondy SOHO

Vesmír

Archeologům se poprvé podařilo nalézt zbytky dřevěných hrotů z římské éry, které měly odradit útočníky. Hroty fungovaly podobně jako ostraný drát nebo žiletkový plot. (ilustrační foto: Unsplash, Hunter JamesCC0)

Věda

Pohled z planiny Omalos na vrcholky Bílých hor (Lefka Ori) s divokými růžovými tulipány (Tulipa bakeri) a fialovými sasankami věncovými (Anemone coronaria) v popředí. (foto: Cedrik a Štěpánka Haškovcovi - se souhlasem k publikování)

Příroda

Stříbro nalezené v Kutné hoře vedlo krále k vydání horního zákoníku a ražbě pražských grošů, „tvrdé měny“ středověku. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907