Francouzský kabaret, jehož název Moulin Rouge znamená Červený mlýn, zná dnes snad každý milovník výtvarného umění i ctitel bohémské doby přelomu století. Jak si tuto pověst zasloužil?
Nachází se ve čtvrti Pigalle a maketa mlýnu na střeše připomínala historii lokality – na kopci Montmartru totiž stálo větrných mlýnů hned několik. Podnik, který byl od začátku plánován jako tančírna, založili v roce 1889 Joseph Oller, majitel stejně legendárního koncertního sálu Olympia, a impresário Charles Zidler.
Co se tu tančilo? Hlavně módní a výstřední kankán čili „tanec s přednožováním“, který tehdejší společnost brala jako neslýchanou nestoudnost. Půvabné a svůdné nožky si ale získaly obrovskou publicitu po celém světě, takže jednu z nejslavnějších kankánových melodií najdeme v operetě Jacquese Offenbacha Orfeus v podsvětí.
TIP: Hříšný Moulin Rouge: U zrodu nejslavnějšího kabaretu stál zločinec
Zpět k Moulin Rouge. Ve své době se tu předváděly slavné umělkyně svého žánru, z těch nejznámějších jmenujme třebas Jane Avril, zachycenou na věčnost na plátnech malíře Toulouse-Lautreca. A platil díky tomu za Mekku všeho dekadentního a lechtivého. Vkus se samozřejmě proměňoval s dobou a kankán v Moulin Rouge tak vystřídaly operety a revue a po jistou dobu se tu dokonce promítaly filmy… Dnes jde o čistokrevnou turistickou záležitost.
Getty Images
PřírodaPro vysoký vzrůst liliovníku a podzimní zbarvení listů jej v Americe někdy nazývají žlutý topol (Yellow Poplar). (foto: Wikimedia Commons, AndyScott, CC BY-SA 4.0)
ZajímavostiAfgánská kvalita
Heroin sice patří k opioidům z předchozí skupiny a je odvozen od morfinu, ale jeho příběh je trochu jiný. Jeho užívání má předlouhou historii, včetně „legální fáze“, kdy byl volně podáván jako dětský lék proti kašli. Riziko vytvoření závislosti je prakticky stoprocentní, často jako navazující fáze po předchozím zneužívání opioidů. Neméně extrémní rizika nese zneužívání heroinu pro individuální zdraví, a to vysokou mortalitou uživatelů – ať už skrze předávkování, infekce, selhání srdce, onemocnění ledvin, jater a záněty žaludku.
V současnosti je heroin celospolečensky závadnou drogou, především kvůli tomu, jak masivní sítě organizovaného zločinu stojí za jeho výrobou, pašováním a distribucí. Jen pro zajímavost: Přibližně 95 % současné produkce heroinu vzniká v Afghánistánu. Počty závislých se vzhledem k ilegální podstatě heroinu těžko odhadují (asi 3–7 milionů), počty předávkovaných/mrtvých se pohybují okolo 530 000 (v roce 2017). (foto: Shutterstock)