Jazykovědma prozrazuje: Kde se vzalo rčení o gustu a dišputátu

19.05.2022 - Markéta Gregorová

Tipnete si, odkud pochází hezké „české“ pořekadlo „proti gustu žádný dišputát“? Že to zní německy? Kdepak!


Reklama

Když nesdílíme něčí vkus či zálibu, ale nechceme se přít, mávneme nad tím rukou se slovy „proti gustu žádný dišputát“. Rčení už na první pohled není českého původu, ovšem pokud byste podle jeho znění usuzovali na německou výpůjčku, mýlili byste se.

Výrazy „gusto“ i „dišputát“ svorně vycházejí z latiny. Latinské „gustus“ značí chuť a v podobě „gusto“ se do obecné češtiny dostalo prostřednictvím italštiny. Stejné východisko má mimochodem i degustace, tedy ochutnávání.

TIP: Jazykovědma prozrazuje: Kde se vzala fráze „jádro pudla“?

„Dišputát“ vznikl zkomolením latinského „disputatio“, které má ve spisovné češtině ekvivalent „disputace“. V původním významu označuje disputace učenou rozpravu, tedy debatu odborníků. Fráze „proti gustu žádný dišputát“ tudíž doslova říká, že o vkusu či chuti se nedá diskutovat. 

Zákoutí jazyka objevuje Markéta Gregorová twitter.com/jazykovedma.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Bodamské jezero leží v nadmořské výšce 395,6 metrů a je třetí největší ve střední Evropě po Balatonu a Ženevském jezeře. (foto: Shutterstock)

Věda

Vilémovi patřilo 20 % rozlohy Anglie. Z dalších 55 % mu jeho „přátelé“ přispívali – navíc všude vybíral daně. A pořád měl své obří výnosné vévodství v Normandii. (foto: Wikimedia CommonsCC0)

Historie

Ectobius lapponicus – „náš“ evropský šváb rusec laponský. Je celkem běžný hlavně v lesích, občas v sadech nebo v zahradách. Objevuje se od května do září. (foto: © Marek Velechovský)

Příroda

Mlhovina CG 4 v souhvězdí Lodní záď je někdy přezdívána „Ruka boží“. Vědci podobné mlhoviny nazývají „kometární globule“, protože tvar jejich plynného oblaku připomíná kometu. (foto: National Optical Astronomy Observatory, CC0)

Vesmír
Zajímavosti

Evropská kosmická agentura (ESA) představila 23. listopadu 2022 nový tým astronautů pro vesmírný program. Je mezi nimi i Čech Aleš Svoboda (na nedatovaném archivním snímku). (foto: Profimedia)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907