Jazykovědma prozrazuje: Kde se vzalo rčení o gustu a dišputátu

19.05.2022 - Markéta Gregorová

Tipnete si, odkud pochází hezké „české“ pořekadlo „proti gustu žádný dišputát“? Že to zní německy? Kdepak!


Reklama

Když nesdílíme něčí vkus či zálibu, ale nechceme se přít, mávneme nad tím rukou se slovy „proti gustu žádný dišputát“. Rčení už na první pohled není českého původu, ovšem pokud byste podle jeho znění usuzovali na německou výpůjčku, mýlili byste se.

Výrazy „gusto“ i „dišputát“ svorně vycházejí z latiny. Latinské „gustus“ značí chuť a v podobě „gusto“ se do obecné češtiny dostalo prostřednictvím italštiny. Stejné východisko má mimochodem i degustace, tedy ochutnávání.

TIP: Jazykovědma prozrazuje: Kde se vzala fráze „jádro pudla“?

„Dišputát“ vznikl zkomolením latinského „disputatio“, které má ve spisovné češtině ekvivalent „disputace“. V původním významu označuje disputace učenou rozpravu, tedy debatu odborníků. Fráze „proti gustu žádný dišputát“ tudíž doslova říká, že o vkusu či chuti se nedá diskutovat. 

Zákoutí jazyka objevuje Markéta Gregorová twitter.com/jazykovedma.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda

Na každou nově přivezenou várku odpadu se okamžitě vrhají sběrači, kteří doufají, že budou mít ten den štěstí a najdou něco zajímavého. (foto: David Těšínský ©)

Zajímavosti
Historie

Eskortní torpédoborec USS Samuel B. Roberts (DE-413). (foto: Wikimedia Commons, U.S. NavyCC0)

Věda

Exploze hvězdy v souhvězdí Býka, zachycená čínskými hvězdáři v roce 1054, je zřejmě nejznámější pozorovanou supernovou. V době výbuchu byla šestkrát jasnější než Venuše a na denní obloze zářila třiadvaceti dní. (foto: NASA, ESA, Hubble, J. Hester, A. Loll (ASU)CC BY 4.0)

Vesmír

Křik Ashley Peldonové zazní například ve filmech Paranormal Activity, Free Guy nebo třeba Vřískot. (ilustrační foto: Unsplash, Hannah PopowskiCC0)

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907