Také jste se už někdy pozastavili nad frází „jádro pudla“ a říkali si, proč by měl mít pudl nějaké jádro? Zmíněné rčení se používá ve smyslu „podstata věci“ a jako mnoho jiných pořekadel, ani jádro pudla nemůžeme brát doslovně.
TIP: Jazykovědma prozrazuje: Proč se říká „mít něco za lubem“?
Autorem dnes již zlidovělého výroku se stal známý německý literát Johann Wolfgang Goethe, který jej použil ve svém zpracování legendy o Faustovi. V touze po vědění zaprodal doktor Faust duši ďáblu, a když nastal čas zúčtování, přišel si Mefistofeles pro svou odměnu převtělený do podoby černého pudla. Pes následoval Fausta až k němu domů, kde odhalil svou pravou identitu. Nato nešťastník pochopil a zvolal: „To tedy bylo jádro pudla!“
Zákoutí jazyka objevuje Markéta Gregorová twitter.com/jazykovedma.
HistorieKočrka, kohout nebo třeba kozel - tato zvířata byla ve středověku považována za pomocníky čarodějnic. (foto: Pexels, Lucas Pezeta, CC0)
VědaKareta obrovská (Chelonia mydas) je coby ohrožený druh chráněna. V dospělosti jsou jejími jedinými nepřáteli větší druhy žraloků (zejména žralok tygří) a člověk. (foto: Wikimedia Commons, National Marine Sanctuaries, CC0)
VálkaHideki Tódžó již jako japonský premiér na manilském letišti před inspekcí posádky Filipín. Japonští vojáci na souostroví povraždili statisíce civilistů. (foto: Wikimedia Commons, Reader's Digest, TT News Agency, CC0)