Jazykovědma prozrazuje: Kde se vzala fráze „jádro pudla“?

18.10.2020 - Markéta Gregorová


Reklama

Také jste se už někdy pozastavili nad frází „jádro pudla“ a říkali si, proč by měl mít pudl nějaké jádro? Zmíněné rčení se používá ve smyslu „podstata věci“ a jako mnoho jiných pořekadel, ani jádro pudla nemůžeme brát doslovně.

TIP: Jazykovědma prozrazuje: Proč se říká „mít něco za lubem“?

Autorem dnes již zlidovělého výroku se stal známý německý literát Johann Wolfgang Goethe, který jej použil ve svém zpracování legendy o Faustovi. V touze po vědění zaprodal doktor Faust duši ďáblu, a když nastal čas zúčtování, přišel si Mefistofeles pro svou odměnu převtělený do podoby černého pudla. Pes následoval Fausta až k němu domů, kde odhalil svou pravou identitu. Nato nešťastník pochopil a zvolal: „To tedy bylo jádro pudla!“

Zákoutí jazyka objevuje Markéta Gregorová twitter.com/jazykovedma.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pro zdravý rozvoj dětí je klíčová pestrá a vyvážená strava; zvládnout jim dodat vše potřebné při zachování veganských principů je velice náročné a bez spolupráce s odborníky může jít o hazard s jejich zdravím.

Zajímavosti
Historie

<h3>Americký symbol</h3><p>Pistole <strong>Colt 1911 v ráži .45 ACP</strong> je symbolem sama o sobě již po celé století. Speciální designový model opatřený vrstvou čtyřiadvacetikarátového zlata vznikl jako odkaz na 2. dodatek ústavy Spojených států, zaručující občanům právo držet a nosit zbraně i vytvářet milice. Její tvůrci omezili počet coltů na sto kusů pro každý stát USA a část zisku z jejich prodeje putuje na účet občanského sdružení, hájícího zájmy střelecké veřejnosti. Tento skvostný model je ovšem v současnosti beznadějně vyprodaný.</p>

Revue

Francis Arthur Rycroft se vyznamenal během první bitvy u El Alameinu, když se výrazně podílel na zničení silné nepřátelské pozice.

Válka

Vesmírný dalekohled Jamese Webba bude přibližně 7× citlivější než Hubbleův  kosmický teleskop (HST). (foto: NASA GSFC/CIL, Adriana Manrique GutierrezCC BY 2.0)

Vesmír

Odlomená kra A68A, obklopená menšími úlomky, 21. listopadu 2020.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907