Jazykovědma prozrazuje: Kde se vzala fráze „jádro pudla“?

18.10.2020 - Markéta Gregorová


Reklama

Také jste se už někdy pozastavili nad frází „jádro pudla“ a říkali si, proč by měl mít pudl nějaké jádro? Zmíněné rčení se používá ve smyslu „podstata věci“ a jako mnoho jiných pořekadel, ani jádro pudla nemůžeme brát doslovně.

TIP: Jazykovědma prozrazuje: Proč se říká „mít něco za lubem“?

Autorem dnes již zlidovělého výroku se stal známý německý literát Johann Wolfgang Goethe, který jej použil ve svém zpracování legendy o Faustovi. V touze po vědění zaprodal doktor Faust duši ďáblu, a když nastal čas zúčtování, přišel si Mefistofeles pro svou odměnu převtělený do podoby černého pudla. Pes následoval Fausta až k němu domů, kde odhalil svou pravou identitu. Nato nešťastník pochopil a zvolal: „To tedy bylo jádro pudla!“

Zákoutí jazyka objevuje Markéta Gregorová twitter.com/jazykovedma.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Až stanice doslouží, nové moduly se od ní odpojí a zůstanou na oběžné dráze pro soukromé účely. (foto: NASA, CC0)

Vesmír
Revue

Kočrka, kohout nebo třeba kozel - tato zvířata byla ve středověku považována za pomocníky čarodějnic. (foto: Pexels, Lucas PezetaCC0)

Historie

Kareta obrovská (Chelonia mydas) je coby ohrožený druh chráněna. V dospělosti jsou jejími jedinými nepřáteli větší druhy žraloků (zejména žralok tygří) a člověk. (foto: Wikimedia Commons, National Marine Sanctuaries, CC0)

Věda

Hideki Tódžó již jako japonský premiér na manilském letišti před inspekcí posádky Filipín. Japonští vojáci na souostroví povraždili statisíce civilistů. (foto: Wikimedia Commons, Reader's Digest, TT News AgencyCC0)

Válka

Po měsíci „UPF diety“ přibral Chris van Tulleken sedm kilogramů (tři kilogramy tvořil jen tělesný tuk, zbytek sacharidy uložené v játrech a svalech), z průměrné hmotnosti podle BMI poskočil k nadváze. (ilustrační foto: Shutterstock) 

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907