Jazykovědma prozrazuje: Proč v Brně jezdí šalina?

26.12.2021 - Markéta Gregorová


Reklama

Praha se sice může chlubit metrem, ale Brno má zas jiný unikát – místo tramvají tam jezdí šaliny. Tak jako řada dalších slov i „šalina“ patří do místního dialektu, známého jako hantec. Brněnský hantec čerpá nejen z moravského nářečí, ale hojně také z nářečí německých. Je to dáno jednak geografickou blízkostí k Vídni, jednak vlivem početné německy mluvící menšiny, která v Brně dřív žila.

TIP: Zákoutí češtiny: Jak Praha ke jménu přišla?

Výraz „šalina“ vznikl právě zkomolením německého označení pro tramvaj. V lidové etymologii se traduje, že se předlohou stalo spojení „Scheisse Linie“, doslova „pokálená linka“. Za první tramvaje se totiž zapřahali koně, takže by se podél trati nějaké ty „koblížky“ opravdu našly. Skutečnost je však mnohem prozaičtější: Vše nasvědčuje, že se šalina odvozuje z jiného německého sousloví, a to „Elektrische Linie“ neboli „elektrická linka“. Zmíněný nápis původně označoval tramvajové zastávky. 

Zákoutí jazyka objevuje Markéta Gregorová twitter.com/jazykovedma.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V aréně římského Kolosea bojovali vedle exotických zvířat také jezevčíci. (foto: Unsplash, Katie BernotskyCC0)

Věda

Nový bombardér B-21 Raider je vybaven mimo jiné technologií stealth, která umožňuje unikat pozornosti radarů. (foto: Air Force, CC0)

Zajímavosti

Portrét Pabla Picassa z roku 1908. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Obří satelit BlueWalker 3 funguje na oběžné dráze od letošního září. Kvůli své vysoké odrazivosti se stal jedním z nejjasnějších objektů na noční obloze. (foto: Leaf SpaceCC0)

Vesmír
Příroda

Stepan Bandera v exilu spolupracoval s několika zpravodajskými službami, například s CIA, Brity i Západním Německem v pozici konzultanta na země za železnou oponou. Zemřel v roce 1959 v Mnichově po útoku kyanidem. Příkaz k jeho zavraždění vydal tehdejší nejvyšší představitel Sovětského svazu Nikita Chruščov. (foto: Wikimedia Commons, CC0 - kolorováno)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907