Jedny z nejhorších spermií mají muži ve Švýcarsku. Nikdo neví proč

Švýcaři si poprvé udělali celonárodní průzkum kvality spermatu. Výsledky je rozhodně nepotěšily

23.05.2019 - Stanislav Mihulka



V posledních desetiletích se objevují alarmující zprávy o kvalitě spermatu u mužů žijících ve vyspělých zemích. Za hlavní problém bývá označován zejména nízký (a snižující se) počet spermií. Možných příčin je mnoho - od mobilních telefonů v předních kapsách u kalhot, tedy v blízkosti mužských reprodukčních orgánů, přes hormony ve vodě a environmentální toxiny až po špatnou stravu z fast foodů a fyziologické změny v lidském těle. Stále ale není úplně jasné, co hraje v úpadku kvality spermií lidských samců hlavní roli.

Kondici spermií švýcarských mužů se nedávno pokusili prověřit také švýcarští vědci ve spolupráci s úřady a armádou. Uskutečnili první celonárodní výzkum kvality spermatu, který zahrnoval 2 523 mužů mezi 18 a 22 lety. Badatelé se přitom zaměřili na tři významné ukazatele kvality spermatu – počet spermií, jejich pohyblivost, a také jejich tvar. Výsledky Švýcary rozhodně nepotěšily.

TIP: Rozsáhlý výzkum potvrzuje: Mužům z vyspělých zemí kvapem ubývají spermie

Ukázalo se, že kvalita spermatu Švýcarů patří k těm nejhorším v Evropě. Když se sečtou všechna kritéria dohromady, jen 38 procent mladých mužů ve Švýcarsku má takové sperma, že by vyhovělo kritériím Světové zdravotnické organizace jako zdravé, vhodné k oplození. Studie neidentifikovala rozdíly v kvalitě spermií mezi různými geografickými regiony Švýcarska a rozdílné nejsou ani výsledky u mužů z venkova a z velkých měst.

Odborníkům není jasné, proč právě ve Švýcarsku je to se spermatem tak zlé. Obávají se, že by to mohlo souviset s rakovinou varlat, která je opět z nepříliš jasných důvodů ve Švýcarsku v porovnání s ostatními zeměmi Evropy velmi častá. Tímto onemocněním zde trpí v průměru více než 10 na 100 tisíc mužů.


Další články v sekci