Jedny z nejhorších spermií mají muži ve Švýcarsku. Nikdo neví proč

23.05.2019 - Stanislav Mihulka

Švýcaři si poprvé udělali celonárodní průzkum kvality spermatu. Výsledky je rozhodně nepotěšily


Reklama

V posledních desetiletích se objevují alarmující zprávy o kvalitě spermatu u mužů žijících ve vyspělých zemích. Za hlavní problém bývá označován zejména nízký (a snižující se) počet spermií. Možných příčin je mnoho - od mobilních telefonů v předních kapsách u kalhot, tedy v blízkosti mužských reprodukčních orgánů, přes hormony ve vodě a environmentální toxiny až po špatnou stravu z fast foodů a fyziologické změny v lidském těle. Stále ale není úplně jasné, co hraje v úpadku kvality spermií lidských samců hlavní roli.

Kondici spermií švýcarských mužů se nedávno pokusili prověřit také švýcarští vědci ve spolupráci s úřady a armádou. Uskutečnili první celonárodní výzkum kvality spermatu, který zahrnoval 2 523 mužů mezi 18 a 22 lety. Badatelé se přitom zaměřili na tři významné ukazatele kvality spermatu – počet spermií, jejich pohyblivost, a také jejich tvar. Výsledky Švýcary rozhodně nepotěšily.

TIP: Rozsáhlý výzkum potvrzuje: Mužům z vyspělých zemí kvapem ubývají spermie

Ukázalo se, že kvalita spermatu Švýcarů patří k těm nejhorším v Evropě. Když se sečtou všechna kritéria dohromady, jen 38 procent mladých mužů ve Švýcarsku má takové sperma, že by vyhovělo kritériím Světové zdravotnické organizace jako zdravé, vhodné k oplození. Studie neidentifikovala rozdíly v kvalitě spermií mezi různými geografickými regiony Švýcarska a rozdílné nejsou ani výsledky u mužů z venkova a z velkých měst.

Odborníkům není jasné, proč právě ve Švýcarsku je to se spermatem tak zlé. Obávají se, že by to mohlo souviset s rakovinou varlat, která je opět z nepříliš jasných důvodů ve Švýcarsku v porovnání s ostatními zeměmi Evropy velmi častá. Tímto onemocněním zde trpí v průměru více než 10 na 100 tisíc mužů.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Počátečním dnem kalendáře se stalo 22. září 1792, kdy se monarchie změnila v republiku. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie
Revue

Malý obrněný dinosaurus Jakapil kaniukura (ilustrace: PaleoGDY, Mauricio Álvarez & Gabriel Díaz YantenCC BY 4.0)

Věda

Republic P-47 Thunderbolt se během války stal jedním ze tří symbolů letectva USA (spolu s letouny Lockheed P-38 Lightning a North American P-51 Mustang). (foto: Wikimedia Commons, US Air Force, CC0)

Válka
Vesmír

Do slavnostního průvodu, který každý rok prochází bulharským Kazanlakem, se zapojuje na pět tisíc nadšenců. Kroje jako by podtrhovaly nejen malebnost kraje, ale také růží, které dívky v tradičním oděvu sbírají. (foto: Shutterstock)

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907