Kolik lidí už zemřelo v kosmu?

24.06.2018 - Tomáš Přibyl


Reklama

Smutná bilance obětí dobývání vesmíru zahrnuje 18 osob – počítáme-li všechna úmrtí v době mezi startem a přistáním. Shodně dvě havárie postihly ruské lodě Sojuz a americké raketoplány.

Nejprve se při návratu z kosmu nerozevřel špatně zkonstruovaný padák Sojuzu 1: V dubnu 1967 tak zahynul Vladimir Komarov. Sojuzu 11 se pak ještě při pohybu ve vakuu otevřel vyrovnávací ventil, jehož úkolem je srovnat tlak uvnitř a vně kabiny v závěrečné fázi přistání. V červnu 1971 to stálo život další tři sovětské kosmonauty.

TIP: Jaké největší nebezpečí číhá na kosmonauty ve vesmíru?

V lednu 1986 podlehl raketoplán Challenger při startu aerodynamickým silám a následné explozi. Na vině byla špatná konstrukce spoje na jednom z pomocných motorů. Zahynula tehdy celá sedmičlenná posádka. V únoru 2003 se při návratu na Zemi rozpadl a shořel raketoplán Columbia. Katastrofu zavinil odtržený kus pěnové izolace. I tentokrát zemřelo všech sedm lidí na palubě.

Reklama

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: NASA



Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Szent István krátce předtím, než klesl ke dnu. V pozadí sesterský Tegetthoff. (foto: Wikimedia Commons, NHHCCC0)

Válka

Luňák červený (Milvus milvus) je nápadný svým hluboce vykrojeným ocasem. Většina těla je zbarvena rezavě hnědě, místy s nádechem do červena. Oči dospělých ptáků mají světlou, téměř bílou barvu. (foto: Shutterstock)

Příroda

Ludwig Van Beethoven na obraze Josepha Karla Stielera z roku 1820. (foto: Wikimedia Commons, JK StielerCC0)

Věda

Ilustrace zachycuje výron oblaku trosek po impaktu sondy DART (NASA) na povrch planetky Dimorphos. Obrázek vznikl s pomocí detailních snímků planetky, které pořídila kamera DRACO na palubě sondy DART těsně před impaktem. (zdroj: ESO, M. KornmesserCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Pavoučí samečci udělají takřka cokoliv, aby neskončili na pomyslném oltáři lásky. Ne vždy se jim to ale podaří. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Ostrov Trindade v jižním Atlantiku. (foto: Wikimedia Commons, Simone MarinhoCC BY-SA 3.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907