Přes obyvatele biblického území Kanaán na Předním východě se valily dějiny. Jak nakonec dopadli?
Kananejci (nebo také Kanaánci) tvořili původní semitské obyvatelstvo oblasti Kanaánu na Předním východě, která byla Zemí zaslíbenou pro starozákonní Židy. Jako první město v Kanaánu Židé dobyli silně opevněné Jericho a po něm mnoho dalších.
Přes Kanaán přecházela jedna invaze za druhou. Co se ale stalo s obyvateli Kanaánu? Dochované písemné zprávy o nich pocházejí od jejich nepřátel, takže je otázkou, nakolik jsou důvěryhodné.
Britští vědci se rozhodli vystopovat osud Kananejců na základě DNA. Nejprve získali vzorky DNA Kananejců z pěti koster doby bronzové, pohřbených ve starověkém městě Sidon. Když pak jejich DNA porovnali s dnešními obyvateli Libanonu, tak se téměř z 90 procent shodovala.
TIP: DNA dávných mumií odhalila překvapení o původu Egypťanů
Jak se zdá, dějiny nakonec nebyly ke Kananejcům tak kruté. V podstatě stále ještě žijí v Kanaánu a jejich historie neskončila.
New Scientist, The American Journal of Human Genetics
VálkaZ nových střel středního doletu Pershing II měli Sověti velké obavy. Na snímku Pershing II odpalovaný z vojenské základny White Sands Missile Range v Novém Mexiku, listopad 1982. (foto: U.S. National Archives, CC0)
HistorieVe dvacátých letech bylo auto považováno za velký luxus. Stálo totiž zhruba 20 000 korun a tedy zhruba stonásobek měsíční mzdy. (foto: Škoda Auto, CC0)
VědaNásledky virových infekcí jsou zřejmě zdrojem mnoha obtíží ve vyšším věku, včetně vyššího rizika vzniku Parkinsonovy nebo Alzheimerovy choroby. (foto: Shutterstock)
ZajímavostiCena za litr nejkvalitnějšího ručně vyráběného arganového oleje se může vyšplhat až k šesti tisícům korun. (foto: Unsplash, Chelsea shapouri, CC0)
VesmírVizualizace erupce na magnetaru. (ilustrace: NASA's Goddard Space Flight Center, CC BY-SA 4.0)