Nanočástice v převleku se mohou vplížit do mozku a léčit tam nádory

11.04.2020 - Stanislav Mihulka

Jak dostat nanočástici s lékem do mozku? Převlékněte ji za aminokyselinu!

<p>Kvantové tečky v UV světle.</p>

Kvantové tečky v UV světle.


Reklama

Nádory mozku představují velmi závažná onemocnění s nepříliš dobrými vyhlídkami pro pacienty. Součástí problému je přitom i přirozená obrana mozku. Hematoencefalická bariéra, která odděluje mozek od zbytku těla, bohužel nedovede zabránit vývoji nádorů v mozku, ale zároveň velmi účinně brání léčbě takových nádorů, protože léčivo obvykle nepustí dovnitř mozku. Vědci se proto snaží zmíněnou bariéru různými triky překonat, aby se protinádorové léky dostaly do mozku.

Američtí odborníci teď přišli s nanočásticemi „v převleku“, které se proplíží skrz hematoencefalickou bariéru do mozku. Tam vyhledají nádorové buňky a zasáhnou je protinádorovým lékem. Tyto nanočástice jsou založené na uhlíkových kvantových tečkách. Na nanočástice jsou pak následně umístěny molekuly „převleku“, díky nimž celá nanočástice navenek vypadá jako velká aminokyselina. A právě aminokyseliny patří mezi látky, které mají „propustku“ do mozku a mohou projít hematoencefalickou bariérou.

TIP: Efektivnější léčba rakoviny: Speciální nanočástice zesilují účinek ozařování

Když se nanočástice převlečené za aminokyseliny proplíží do mozku, vyhledají tam buňky s molekulou LAT1. Tato molekula bývá vzácná u zdravých lidských buněk a naopak se často objevuje u buněk nádoru. Když budou takové nanočástice zároveň naložené molekulami protinádorového léku, mohly by fungovat jako „řízené střely“, které proniknou do mozku, vyhledají rakovinné buňky a zničí je.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Yale University

  • Zdroj fotografií: Fuji Pigment Co., Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda
Vesmír

Udržování podmořských ropovodů s využitím lidské síly stojí víc než dva miliony korun za jediný den. V blízké budoucnosti by je však mohly značně urychlit a zlevnit autonomní drony.

Zajímavosti

Finští vojáci přeházejí sovětskou hranici poblíž Tohmajärvi v létě 1941. Helsinky deklarovali svoji účast ve válce jako obrannou.

Válka

Jednáte pomalu!

freska Ježíše
kde: Španělsko | kdy: 2012

Freska Ecce homo, kterou v kostelíku nedaleko španělské Zaragozy před více než sto lety vytvořil Elías García Martínez, postupně „opadávala“ vinou vlhkosti. Ministerstvo kultury ji sice hodlalo nechat zrestaurovat, ale v porovnání s tamní důchodkyní Cecilií Giménezovou jednalo příliš pomalu: Vitální osmdesátnice vzala dílo do vlastních rukou a pohřbila historickou malbu pod nánosy nové barvy. Výsledek jejího snažení připomíná mazanici malého dítěte, které si hraje s pastelkami. Památku sice původně čekala oprava, ale z poničeného Ježíše se stala internetová senzace a do města kvůli němu proudí davy turistů – takže zatím zůstává ve zbídačeném stavu.

Revue
Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907