Nanočástice v převleku se mohou vplížit do mozku a léčit tam nádory

11.04.2020 - Stanislav Mihulka

Jak dostat nanočástici s lékem do mozku? Převlékněte ji za aminokyselinu!

<p>Kvantové tečky v UV světle.</p>

Kvantové tečky v UV světle.


Reklama

Nádory mozku představují velmi závažná onemocnění s nepříliš dobrými vyhlídkami pro pacienty. Součástí problému je přitom i přirozená obrana mozku. Hematoencefalická bariéra, která odděluje mozek od zbytku těla, bohužel nedovede zabránit vývoji nádorů v mozku, ale zároveň velmi účinně brání léčbě takových nádorů, protože léčivo obvykle nepustí dovnitř mozku. Vědci se proto snaží zmíněnou bariéru různými triky překonat, aby se protinádorové léky dostaly do mozku.

Američtí odborníci teď přišli s nanočásticemi „v převleku“, které se proplíží skrz hematoencefalickou bariéru do mozku. Tam vyhledají nádorové buňky a zasáhnou je protinádorovým lékem. Tyto nanočástice jsou založené na uhlíkových kvantových tečkách. Na nanočástice jsou pak následně umístěny molekuly „převleku“, díky nimž celá nanočástice navenek vypadá jako velká aminokyselina. A právě aminokyseliny patří mezi látky, které mají „propustku“ do mozku a mohou projít hematoencefalickou bariérou.

TIP: Efektivnější léčba rakoviny: Speciální nanočástice zesilují účinek ozařování

Když se nanočástice převlečené za aminokyseliny proplíží do mozku, vyhledají tam buňky s molekulou LAT1. Tato molekula bývá vzácná u zdravých lidských buněk a naopak se často objevuje u buněk nádoru. Když budou takové nanočástice zároveň naložené molekulami protinádorového léku, mohly by fungovat jako „řízené střely“, které proniknou do mozku, vyhledají rakovinné buňky a zničí je.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Yale University

  • Zdroj fotografií: Fuji Pigment Co., Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

„George Low byl dobrý ve všem. Měl hodnotu deseti mužů.“ Těmito slovy vzpomínal na svého kolegu (na snímku) další legendární manažer Apolla Robert Gilruth. (foto: NASA, CC0)

Vesmír

Mrtvolu Angela Solimana nechali údajně na pokyn císaře Františka II. stáhnout z kůže, vycpat a vystavit. (foto: Wikimedia Commons, Gottfried Haid, CC0)

Historie

Tradice spojená s vařením boršče je podle UNSCO natolik ohrožená současným konfliktem na Ukrajině, že si zasluhuje zvláštní ochranu. (foto: Pixabay, ArtemisCC0)

Zajímavosti

Tartarocyoni s mršinou kytovce. (ilustrace: Denny Navarra, CC BY 4.0)

Věda

Explodující USS Lexington a v pozadí USS Yorktown (CV-5) a USS Hammann (DD-412). (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)

Válka

V křesťanské společnosti se konzumace masa rozšířila ve 4. století. Značná část raných křesťanů pravděpodobně byla vegetariány.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907