Zhoršující se finanční podmínky přiměly nadějného žáka ke vstupu do augustiniánského kláštera. Právě tam získal vynikající zázemí pro další studium. A tak Brno stvořilo zakladatele genetiky Gregora Johanna Mendela, který přišel na svět 20. července 1822 v Hynčicích.
TIP: Vynálezy, které lidé nechtěli: Příliš revoluční geny Mendela
Budoucí opat brzy objevil lásku k botanice a ve své vědecké práci se zaměřil na hybridizaci rostlin. Na základě křížení převážně dvou botanických druhů - hrášku a jestřábníku, formuloval zákony dědičnosti, které jsou s jeho jménem spojeny dodnes.
Shutterstock + Wikimedia Commons, CC0
HistorieCharles Ponzi (1882–1949) ve dvacátých letech 20. století. (foto: Wikimedia Commons, Mgreason, CC0)
ZajímavostiŠamana si veřejnost bude moci společně s originály venuší nalezených na území Moravy (i té nejslavnější Věstonické) na vlastní oči prohlédnout na výstavě Nejstarší šperky a ozdoby těla v Pavilonu Anthropos od 19. srpna 2022. (foto: Moravské zemské muzeum, Jan Cága, CC BY 4.0)
VědaKosterní pozůstatky uvnitř pohřební jeskyně Hagios Charalambos. (foto: INSTAP Academic Press, Betancourt, CC BY 4.0)
RevueLegenda aviatiky
Louise Blériota není ve světě létání potřeba představovat – do dějin se zapsal už v roce 1909 jako první člověk, který v letadle překonal kanál La Manche. Nemusíme asi dodávat, že šlo o stroj vlastní konstrukce, jehož repliku nesoucí název Blériot XI je dnes možné obdivovat na různých leteckých dnech po celé Evropě.