Reklama


Našli jsme první extrasolární měsíc? Objev čeká na své finální potvrzení

31.07.2017 - Martin Reichman

K více než třem tisícům potvrzených extrasolárních planet dost možná přibude první extrasolární měsíc. Vědci jej nalezli ve vzdálenosti 4 000 světelných let od Země

Extrasolární měsíc -<p>Nově objevený měsíční kadidát je podle vědců souputníkem exoplanety s označením Kepler - 1625b, která leží asi čtyři tisíce světelných let od Země.</p>
Extrasolární měsíc -

Nově objevený měsíční kadidát je podle vědců souputníkem exoplanety s označením Kepler - 1625b, která leží asi čtyři tisíce světelných let od Země.


Reklama

Pátrání po planetách nacházejících se mimo naši Sluneční soustavu je vzhledem k obřím vzdálenostem nesmírně složité. Lovci exoplanet, jakým je například sonda Kepler, k němu využívají techniku mapující pokles jasnosti mateřské hvězdy během tranzitu planety přes její kotouč. Je tedy logické, že pátrání po měsících takovýchto planet je ještě o řád složitější.

Přesto se astronomům z Kolumbijské univerzity v New Yorku podařilo objevit první extrasolární měsíc. Vědci jsou o tom alespoň přesvědčeni. Jejich objev má definitivně potvrdit pozorování Hubbleova vesmírného dalekohledu, které je naplánované na říjen tohoto roku.

Nově objevený měsíční kadidát je podle vědců souputníkem exoplanety s označením Kepler - 1625b a nachází se poblíž hvězdy, která leží asi čtyři tisíce světelných let od Země. Měsíc by měl být velký a těžký jako Neptun. Obíhat by měl kolem planety, která je přibližně stejně velká jako Jupiter, ale asi tak 10× těžší než tato planeta z naší Sluneční soustavy.

  • Zdroj textu: New Scientist, arxiv.org
  • Zdroj fotografií: NASA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Mrazivá katastrofa  

O konci dinosaurů a jejich současníků po dopadu obří planetky na Zemi máme již mnoho důkazů. Také loni spatřilo světlo světa několik vědeckých prací, jež se zajímavému fenoménu věnují. S využitím zpřesněných počítačových modelů pro množství vyvržené hmoty po nárazu tělesa a následný vývoj klimatu vědci například zjistili, že se průměrná globální teplota snížila o neuvěřitelných 26 °C, a to na 3–16 let. Teplomilní dinosauři a mnozí jejich pozemští souputníci tak jednoduše nemohli přežít. Do atmosféry se také dostalo ohromné množství plynů – podle zatím nejpřesnějších odhadů asi 325 gigatun síry a 425 gigatun oxidu uhličitého – a celkově měla exploze energii výbuchu 300 milionů atomových bomb. Saze a prach pak zatemnily oblohu na celé měsíce či roky.

Zajímavosti

Dnešní trendy odkazují k praktičnosti a minimalismu ve zdobení

Historie
Vesmír

Nově nalezený chameleon z Madagaskaru

Věda

Kopytníky patří mezi nejproslulejší léčiva středověku. Celá rostlina kořeněně voní a její chuť se podobá pepři či zázvoru.

Příroda
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907