Nejstarší osídlení jeskyně: V jihoafrické jeskyni žili lidé již před 1 800 000 lety

Jihoafrická „Jeskyně zázraků“ v poušti Kalahari vydala cenné doklady dávné výroby nástrojů i používání ohně našimi předky

29.04.2021 - Stanislav Mihulka



Jen pár archeologických lokalit na světě se může pochlubit nepřetržitým fosilním záznamem, který trvá miliony let. Jednou z cenných výjimek je jihoafrická „Jeskyně zázraků“ (Wonderwerk Cave) v poušti Kalahari. Už delší dobu byla v podezření, že hostila opravdu velmi dávné lidské osídlení.

Nový výzkum odborníků izraelské Hebrew University of Jerusalem a kanadské University of Toronto potvrdil, že v jeskyni Wonderwerk Cave bylo nejstarší známé lidské osídlení v tomto typu prostředí. Zároveň je to místo s jedněmi z nejstarších důkazů používání ohně a také výroby nástrojů dávnými lidmi. K datování využili paleomagnetismus a další metody určování stáří fosilních nálezů.

Nejstarší osídlení jeskyně

Vedoucí výzkumu Ron Shaar z Hebrew University of Jerusalem uvádí, že s velmi slušnou jistotou pravěcí lidé v „Jeskyni zázraků“ vyráběli jednoduché kamenné nástroje takzvané oldovanské kultury již před 1,8 miliony let. Tato kultura představuje nejstarší dobu kamennou a její počátky se objevují asi před 2,6 miliony let.

TIP: Obraz prasete z indonéské jeskyně je nejstarší figurální malbou světa

Nálezy oldovanských nástrojů v jeskyni Wonderwerk Cave jsou unikátní, protože je obvykle nacházíme ve volné krajině, především ve východní Africe. Badatelům se také podařilo objevit a datovat záměrné používání ohně, které v jeskyni probíhalo přibližně před jedním milionem let. V tomto případě je velmi důležité, že jde o prostory hluboko v jeskyni. Jiné doklady o takto dávném používání ohně totiž pocházejí z volné krajiny, kde je obvykle obtížně vyloučit požár vzniklý přirozenou cestou.


Další články v sekci