Obraz prasete z indonéské jeskyně je nejstarší figurální malbou světa

15.01.2021 - Stanislav Mihulka

V indonéské jeskyni se podařilo objevit nejstarší známou figurální malbu. Dávný malíř zde zachytil prase v životní velikosti

<p>Obraz prasete celebeského téměř v životní velikosti vznikl asi před 45 tisíci lety.</p>

Obraz prasete celebeského téměř v životní velikosti vznikl asi před 45 tisíci lety.


Reklama

V prosinci 2017 byla ve vápencovém krasu Maros-Pangkep na indonéském ostrově Sulawesi objevena archeologická lokalita. V té době si ale nikdo nevšiml pozoruhodných jeskynních maleb. Ty byly nalezeny až nedávno. Patří mezi nimi i krásný obraz prasete, který je teď známý jako „Leang Tedongnge“.

Dávný umělec na něm červenofialovým pigmentem zachytil prase celebeské (Sus celebensis), druh prasete, který na ostrově stále žije, od tropických deštných lesů, až po zemědělské oblasti. Malba prasete je velmi zdařilá. Doprovázejí ho ještě částečně zachovalé obrazy dvou dalších prasat, takže jde vlastně o celou scénu, což je u raného jeskynního umění výjimečné. Prasata byla namalována asi před 45 tisíci let, což z nich dělá nejstarší známou figurální malbu na světě.

TIP: Nově objevené malby v Amazonské džungli znázorňují obry doby ledové

Malba prasete má rozměry zhruba 136 × 54 centimetrů, což je téměř přesný rozměr živého prasete celebeského. Odborníci zdůrazňují, že nejde o žádnou abstraktní malbu, ale skutečně realistické znázornění zvířete, s nímž se tehdejší obyvatelé Sulawesi museli setkávat.

Zároveň je pravděpodobné, že se v této oblasti časem najdou i další podobné jeskynní malby. Vše nasvědčuje tomu, že tradice jeskynní malby nevznikla v Evropě, jak jsme si ještě nedávno mysleli. Mohlo k tomu dojít během putování našich předků v Asii, jako nejpravděpodobnější se ale jeví možnost, že dávní lidé malovali již v jeskyních již v Africe, kde náš druh původně vznikl.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií:

    Griffith University, Adhi Agus Oktaviana
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Fosilie ptakoještěra Balaenognathus maeuseri byla nalezena v německém lomu a byla popsána paleontology z Anglie, Německa a Mexika. (ilustrace: University of Portsmouth, Megan JacobsCC BY-SA 4.0)

Věda
Zajímavosti

Ratibořický zámek pravděpodobně zažil nejedno dostaveníčko paní kněžny s Metternichem… (Wikimedia Commons, KozuchCC BY-SA 3.0 + Wikimedia CommonsCC0)

Historie

Roztavená láva stéká z ostrova Havaj do Tichého oceánu. (foto: Shutterstock)

Příroda

Jak by asi vypadala obloha na planetě uvnitř kulové hvězdokupy? (ilustrace: Shutterstock)

Vesmír

V roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise GubbCC BY 4.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907