Nově objevené malby v Amazonské džungli znázorňují obry doby ledové

04.12.2020 - Stanislav Mihulka

První lidé Amazonie obývali společné prostředí s dnes již vyhynulými obrovskými zvířaty nejmladší doby ledové


Reklama

Skály kolumbijské Amazonie ukrývaly unikátní přírodní galerii, kterou vytvořili první lidští obyvatelé této oblasti. Zhruba před 12 600 až 11 800 lety tam lidé malovali jasně červenou barvou ohromné množství výjevů, postav a tvarů. Během dlouhých staletí umělecké tvorby vznikl soubor maleb, rozesetý do vzdálenosti téměř 13 kilometrů.

Pro archeologa Marka Robinsona z britské University of Exeter, který analyzoval objevené malby společně s kolumbijskými odborníky, to je fantastické umění, které tehdejší lidé vytvářeli v časech bouřlivých změn. Nejmladší doba ledová se tehdy chýlila ke svému konci a po amerických kontinentech se šířili první lidé, kteří již měnili své okolí, ať už lovem nebo vypalováním vegetace. Amazonie tehdy nebyla souvislým pralesem, ale spíše savanou plnou zvěře.

TIP: V Indonésii objevili nejstarší jeskynní malbu s loveckou tematikou

Autory maleb jsou zřejmě lidé z komunit lovců-sběračů, kteří rybařili v nedaleké řece. Podle archeologických nálezů se živili měkkými částmi palem, plody, rybami, krokodýly, hady, žábami, velkými hlodavci a pásovci. Objevené malby ale prozrazují mnohem více detailů z jejich života.

Tisíce obrázků zahrnují geometrické tvary, lidské postavy, otisky dlaní, stejně jako lovecké výjevy a scény s lidmi, rostlinami a zvířaty. Na malbách jsou k poznání jeleni, tapíři, aligátoři, netopýři, opice, želvy, hadi a dikobrazi. Kromě dnes žijících druhů tam ale tehdejší lidé zachytili také již vyhynulá velká zvířata, takzvanou megafaunu doby ledové. Patřili mezi ně například obrovští lenochodi, mastodonti, velbloudi, koně a bizarní kopytníci s choboty ze skupiny Litopterna.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Live Science

  • Zdroj fotografií:

    Ella Al-Shamahi, BBC

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Jak by asi Charlie Chaplin reagoval na snahu studia, aby jeho postava tuláka propagovala jistou značně přeslazenou limonádu? 

Zajímavosti

Létající mikročip má velikost asi jako zrnko písku.

Věda

Královna Barbora Celjská (vpravo) s dcerou Alžbětou Lucemburskou na cestě do Münsteru.

Historie

Velmi mladý tapír indický, u nějž už pomalu začíná blednout „sedlová“ část, která později bude zcela bílá.

Příroda

Po cestě do Budapešti bývalého císaře na většině míst lidé vítali a vojáci mu přísahali věrnost.

Válka

Zvětšený pohled na vesmírnou dutinu ukazuje molekulární mračna Persea a Býka (modrá a červená) na jejím „povrchu“.

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907