Nově objevené malby v Amazonské džungli znázorňují obry doby ledové

04.12.2020 - Stanislav Mihulka

První lidé Amazonie obývali společné prostředí s dnes již vyhynulými obrovskými zvířaty nejmladší doby ledové


Reklama

Skály kolumbijské Amazonie ukrývaly unikátní přírodní galerii, kterou vytvořili první lidští obyvatelé této oblasti. Zhruba před 12 600 až 11 800 lety tam lidé malovali jasně červenou barvou ohromné množství výjevů, postav a tvarů. Během dlouhých staletí umělecké tvorby vznikl soubor maleb, rozesetý do vzdálenosti téměř 13 kilometrů.

Pro archeologa Marka Robinsona z britské University of Exeter, který analyzoval objevené malby společně s kolumbijskými odborníky, to je fantastické umění, které tehdejší lidé vytvářeli v časech bouřlivých změn. Nejmladší doba ledová se tehdy chýlila ke svému konci a po amerických kontinentech se šířili první lidé, kteří již měnili své okolí, ať už lovem nebo vypalováním vegetace. Amazonie tehdy nebyla souvislým pralesem, ale spíše savanou plnou zvěře.

TIP: V Indonésii objevili nejstarší jeskynní malbu s loveckou tematikou

Autory maleb jsou zřejmě lidé z komunit lovců-sběračů, kteří rybařili v nedaleké řece. Podle archeologických nálezů se živili měkkými částmi palem, plody, rybami, krokodýly, hady, žábami, velkými hlodavci a pásovci. Objevené malby ale prozrazují mnohem více detailů z jejich života.

Tisíce obrázků zahrnují geometrické tvary, lidské postavy, otisky dlaní, stejně jako lovecké výjevy a scény s lidmi, rostlinami a zvířaty. Na malbách jsou k poznání jeleni, tapíři, aligátoři, netopýři, opice, želvy, hadi a dikobrazi. Kromě dnes žijících druhů tam ale tehdejší lidé zachytili také již vyhynulá velká zvířata, takzvanou megafaunu doby ledové. Patřili mezi ně například obrovští lenochodi, mastodonti, velbloudi, koně a bizarní kopytníci s choboty ze skupiny Litopterna.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Live Science

  • Zdroj fotografií:

    Ella Al-Shamahi, BBC
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Středobod areálu obývaného oneidskou komunitou tvořil cihlový zámeček, kde se odehrávala většina společenských aktivit. (foto: Wikimedia Commons, New York Public Library, CC0)

Zajímavosti

Řepeň durkoman roste na vlhkých polích, špatně odvodněných loukách, dočasně obnažených dnech rybníků, jezer a řek, lze ji nalézt v příkopech cest i blízko lidských sídel. (foto: Wikimedia Commons, Stefan.lefnaerCC BY-SA 4.0)

Věda

Na základě rentgenových snímků a počítačové tomografie jeho mumie vědci předpokládají, že Tutanchamon nejspíš dopadal při chůzi na patu a potřeboval oporu hůlky. (ilustrační foto: Wikimedia Commons, Michael BareraCC BY-SA 4.0)

Historie

Start Ariane 1 nesoucí kosmickou loď ESA Giotto, 2. července 1985. (foto: ESACC BY-SA 4.0)

Vesmír

Operace v hustě obydleném městském prostředí jsou jedněmi z nejnáročnějších vůbec. Brazilské favely poté představují skutečnou městskou džungli, kde policisté navíc musí brát ohledy i na bezpečnost civilních obyvatel. (foto: Wikimedia Commons, Governo do Rio de Janeiro, Marcelo HornCC BY 2.0)

Válka

Startup Vow Food z australského Sydney vyprodukoval jako první na světě maso z buněk vyhynulého mamuta. (ilustrace: Wikimedia Commons, Thomas QuineCC BY-SA 2.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907