Reklama


Největší dalekohledy dneška: Zrcadla o průměru až deset metrů

18.02.2018 - František Martinek

<p>Pohled na kopuli dalekohledu Gran Telescopio Canarias</p>

Pohled na kopuli dalekohledu Gran Telescopio Canarias


Reklama

Největší současné teleskopy mají průměr kolem 8–10 m. V případě dalekohledů Gemini South v Chile a Gemini North na Havajských ostrovech se jedná o 8,1 m. Čtveřice přístrojů VLT, které provozuje Evropská jižní observatoř v chilské oblasti Cerro Paranal, disponuje objektivy o průměru 8,2 m.

K osmimetrovým zařízením se řadí i japonský Subaru s průměrem 8,3 m, na vrcholu vyhaslé havajské sopky Mauna Kea. Large Binocular Telescope na Mount Graham v jihovýchodní Arizoně pak tvoří dvojice dalekohledů o průměru 8,4 m, které jsou umístěny vedle sebe na společné azimutální montáži. Níže vám představujeme pětici současných světových šampionů v oblasti pozorovací techniky.

1. Světová jednička

 • Název: Gran Telescopio Canarias
 • Kde: Kanárské ostrovy
 • V provozu: od r. 2009
 • Průměr objektivu: 10,4 m

Prozatím největší teleskop světa je součástí Observatorio del Roque de los Muchachos na španělském ostrově La Palma. Zkušební provoz s 12 zrcadlovými segmenty započal 13. července 2007, slavnostní uvedení do plného provozu s 36 segmenty se konalo za přítomnosti španělského královského páru 24. července 2009. Dalekohled se podobá známějším Keckovým teleskopům – také jej tvoří segmentové zrcadlo z 36 hexagonálních dílů, ale s průměrem objektivu 10,4 m. Hlavní zrcadlo disponuje systémem aktivní optiky, který vyrovnává odchylky od ideální optické plochy, vyvolané deformacemi při změnách polohy. Dalekohled má rovněž systém adaptivní optiky: výsledný obraz se upravuje na základě sledování změn umělé hvězdy v důsledku atmosférických vlivů.

2. a 3. Populární havajská dvojice

 • Název: Keckovy dalekohledy
 • Kde: Havajské ostrovy
 • V provozu: od r. 1993 a 1996
 • Průměr objektivu: 10 m

Keckovy dalekohledy jsou z velkých teleskopů nejznámější. Dvojice vyrostla na vrcholu vyhaslé havajské sopky Mauna Kea, kde panují ideální podmínky s 65 % jasných nocí v roce. Dvě identická zařízení, jež umožňují pozorování v oblasti viditelného světla i v oboru infračerveného záření, dělí vzdálenost 90 m. Zrcadla dalekohledů sestávají z 36 šestiúhelníkových segmentů, přičemž každý váží 0,5 t.

Oba teleskopy Keck disponují v rámci systému adaptivní optiky přídavným zrcadlem, jehož tvar se mění 670× za sekundu v závislosti na stavu ovzduší. Stojí také za zmínku, že se několikrát uskutečnilo společné pozorování pomocí obou dalekohledů: přístroje tak fungovaly jako tzv. optický interferometr, jehož úhlové rozlišení odpovídá jednomu teleskopu o průměru 85 m.

4. Titán z Jižní Afriky

 • Název: Southern African Large Telescope, SALT
 • Kde: JAR
 • V provozu: od r. 2011
 • Průměr objektivu: 9,2 m

V Jihoafrické republice, v pouštní oblasti Karoo, vyrostl zatím největší africký dalekohled, a to na jednom z nejchladnějších a nejsušších míst zmíněné země. Primární zrcadlo je nepohyblivé, měří 11 × 9,8 m a sestává z 91 segmentů širokých 1 m a silných 50 mm. Rotační osa teleskopu se odklání od svislého směru pod úhlem 37°. Přístroj umožňuje pozorovat hvězdy a galaxie o miliardkrát slabším záření, než zachytí lidské oko. Jeho pomocí mohou astronomové pořizovat spektra s vysokým rozlišením, vzhledem k relativně klidné atmosféře. Velký zájem je také o pozorování kvazarů, jež představují jedny z nejstarších a nejvzdálenějších objektů ve vesmíru.

5. Spektroskopický obr

 • Název: Hobby-Eberly Telescope, HET
 • Kde: Texas
 • V provozu: od r. 1997
 • Průměr objektivu: 9,2 m

Dalekohled na texaské hoře Mount Fowlkes pracuje v optickém oboru a slouží především pro spektroskopii. Zajímavé je nepohyblivé uspořádání jeho primárního zrcadla, podobné jako u přístroje SALT. Hobby-Eberly Telescope se skládá z 91 vyměnitelných částí, sestavených do šestiúhelníku o velikosti 11,1 × 9,8 m. Jeho efektivní průměr tak činí 9,2 m. Optická osa hlavního zrcadla se odklání o 35° od zenitu. Celý dalekohled spočívá na konstrukci, jež se může v azimutu otočit o 360°. Teleskop umožňuje pozorovat vesmírná tělesa v dané výšce nad obzorem pohybující se v důsledku otáčení oblohy – lze tak sledovat 70 % oblohy viditelné z daného místa.

 • Zdroj textu:

  Tajemství vesmíru

 • Zdroj fotografií: ESO, Wikipedie, GMT

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Raději se držte na severu

Bogota, Kolumbie

Hlavní a zároveň nejlidnatější kolumbijské město Bogota si sice v poslední době na poli kriminality polepšilo, ale násilné činy pod taktovkou narkomafie z něj stále činí jedno z nejnebezpečnějších měst světa. Hrozbou jsou také časté exploze bomb. V srpnu 2010 zde vybuchla před budovou kolumbijské rozhlasové stanice Caracol Radio bomba umístěná v automobilu. Ten samý rok v říjnu se podařilo odvrátit další bombový útok, jehož cílem měla být budova Národního správního centra. I přes veškerou snahu úřadů jsou zde stále rozšířené únosy civilistů, přičemž únosci pak za jejich propuštění požadují po vládě peníze. Není se tak čemu divit, že nejen Bogota, ale i celá Kolumbie má jednu z nejvyšších úrovní zločinnosti na světě. Pokud se už ale v tomto turisty často navštěvovaném městě ocitnete, snažte se držet v jeho severní části – ta je totiž mnohem bezpečnější než jižní část Bogoty. 

Zajímavosti

Granáty F-1 se dodávaly v bedničkách po 20 kusech

Válka

Vytrvalostní cvičení posiluje tělo i ducha

Věda

Souhvězdí Hydry tvoří 17 hvězd. Z České republiky ho nejlépe spatříme v dubnu

Vesmír
Vesmír

Ženy ve středověku neměly lehké postavení

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907