Největší kočka historie: Nově popsaný americký šavlozubec dokázal lovit i nosorožce

10.05.2021 - Stanislav Mihulka

Téměř třímetrákový machairod s velkými špičáky proháněl před 7 miliony lety v severní Americe i ta největší zvířata. Podle paleontologů si mohl poradit i s kořistí vážící téměř tři tuny


Reklama

Machairodi byli šavlozubé kočkovité šelmy, které žily v Evropě, v Asii, severní Americe a Africe, od období miocénu až do pleistocénu. Definitivně vymřeli asi před 126 tisíci lety. Měli nápadně úzkou lebku a jejich vražedné špičáky byly svou velikostí zhruba mezi zuby dnešních velkých šelem a klasickými šavlozubými kočkami, jako byl slavný šavlozubec smilodon.

Největší kočka historie

Někteří machairodi byli velcí zhruba jako dnešní levharti, jiní se řadili k největším šelmám. Přesně to je i případ nově popsaného machairoda, který žil v severní Americe v době před 9 až 5 miliony let. Jmenuje se Machairodus lahayishupup, přičemž jeho druhové jméno pochází z jazyka indiánského kmene Kajusů, v němž má význam „dávná divoká kočka“. Jedna z klíčových fosilií totiž pochází z tradičního území kmene Kajusů v Oregonu.

TIP: Teenageři děsivých šavlozubých tygrů byli nejspíš maminčini mazánci

Američtí paleontologové John Orcutt a Jonathan Calede porovnávali fosilní nálezy machairodů a identifikovali celkem sedm fosilních pozůstatků zmíněného nového druhu. S jejich pomocí odvodili, že šlo o jednu z největších známých kočkovitých šelem historie.

Tito třetihorní machairodi mohli podle vědců vážit v průměru okolo 275 kilogramů, největší exempláře pak až 400 kilogramů. Podle paleontologů si mohli poradit i s kořistí vážící téměř tři tuny. Vzhledem k tomu, kde a kdy tito velicí machairodi žili, mohli lovit tehdejší nosorožce, případně obrovské velbloudy a obrovské pozemní lenochody.

Lebka samce machairoda nalezená ve Španělsku.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Svatojakubskou cestu spousta křesťanů dodnes absolvuje především z náboženských důvodů, s rostoucí popularitou se ale na cestu vydávají lidé různých náboženství a motivací. Od roku 1993 patří Camino de Santiago do seznamu světového dědictví UNESCO. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Experimenty s profesionálními běžci ukázaly, že při sprintu na 100 metrů jim kofein zrychlí čas v průměru o 0,14 sekundy. (foto: PixabayCC0)

Věda

K prachovým bouřím dochází na Marsu každoročně. Jednou zhruba za tři tamní roky, tedy 5,5 roku na Zemi, ovšem přijde opravdu masivní, tzv. globální bouře. (ilustrace: Getty Images)

Vesmír

Smrtící pasti číhající na archeology najdeme spíš ve filmech a počítačových hrách. (foto: Getty Images (Lucasfilm Ltd.)

Historie

Tento útvar známe i z našich lesů – pravděpodobně jde o hálku žlabatky dubové (Cynips quercusfolii) na listu dubu letního (Quercus robur). (foto: Shutterstock)

Příroda

Zhruba třetina všech dospělých uvádí některý z příznaků nespavosti a 6 až 10 % lidí trpí natolik závažnými symptomy, že splňují diagnostická kritéria pro poruchu spánku. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907