Teenageři děsivých šavlozubých tygrů byli nejspíš maminčini mazánci

12.01.2021 - Stanislav Mihulka

Fosilie z Ekvádoru prozradily zajímavé informace o sociálním životě šavlozubých tygrů

<p><strong>Smilodon</strong> je rod vyhynulých kočkovitých šelem, tzv. „šavlozubých tygrů” z podčeledi <em>Machairodontinae</em>. Je znám z fosilních nálezů z Ameriky, kde se objevil před asi 2,5 milionu let a vymřel před asi 10 000 lety.</p>

Smilodon je rod vyhynulých kočkovitých šelem, tzv. „šavlozubých tygrů” z podčeledi Machairodontinae. Je znám z fosilních nálezů z Ameriky, kde se objevil před asi 2,5 milionu let a vymřel před asi 10 000 lety.


Reklama

Šavlozubí tygři (Smilodon fatalis) žili na amerických kontinentech v době před 1,6 miliony až 10 tisíci let. Většinu jejich fosilních pozůstatků známe z „pastí na dravce“, jako jsou například slavná asfaltová jezírka La Brea Tar Pits v Los Angeles. Na lokalitě Coralito v Ekvádoru se ale našly fosilie šavlozubých tygrů, kteří podle všeho zahynuli při náhlé katastrofě.

Katastrofická záhuba musela být děsivá, nám ale uchovala „momentku“ celého ekosystému, jak na daném místě fungoval v období pleistocénu. Mezi jinými zajímavými nálezy byla na lokalitě Coralito objevena i rodinka šavlozubých tygrů. Fosilie byly odkryty již v roce 1961 a dostaly se do kanadského muzea Royal Ontario Museum, kde je nedávno odborníci pečlivě analyzovali.

TIP: Nezištné šelmy: Děsiví šavlozubí tygři se dělili o jídlo se zraněnými druhy

Zmíněné fosilie představují jedno dospělé zvíře a dvě odrostlá mláďata, tedy šavlozubé „teenagery“, kterým byly minimálně dva roky. To je významný objev, protože některé současné velké kočky, jako jsou například tygři, v tomto věku již žijí samostatně. Jak se zdá, šavlozubí tygři byli maminčini mazánci, kteří dlouho zůstávali v rodině. Sociální život šavlozubých tygrů přitom byl doposud velkou neznámou.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vykopávky odkryly například závod na zpracování ryb. Velká část starého fénického města ale leží pod hladinou moře.

Zajímavosti

Oko mouchy pracuje čtyřikrát rychleji než naše. Proto mají naše pokusy plácnout ji jen malou šanci na úspěch.

Příroda

Hmotnost supermasivní černé díky v srdci kvasaru J0313-1806 odpovídá 1,6 miliardám Sluncí.

Vesmír

V budoucnu by Maci Currinová ráda studovala vysokou školu ve Velké Británii a zároveň by se chtěla stát nejvyšší profesionální modelkou na světě.

Revue

Tlak panovníků na odvádění daní v penězích, nikoliv v naturáliích, přinesl zánik směnného obchodu.

Historie
Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907