Šavlozubí „tygři“ neměli své obrovské špičáky jenom na okrasu...
Šavlozubé šelmy, jako byl například americký smilodon, budí hrůzu už na první pohled. Paleontologové teď přišli na to, že tito zabijáci byli nejspíš ještě mnohem drsnější, než jsme si představovali. Podařilo se jim totiž odhalit devastující zranění na lebce jednoho smilodona, které bylo způsobené gigantickým špičákem jiného smilodona.
Zatím není úplně jasné, jak se vlastně smilodoni živili. Podle starších představ smilodoni útočili svými špičáky na měkké části krku kořisti a usmrcovali ji hlubokými bodnými ranami. Podle novějších nálezů to ale byli spíše mrchožrouti, protože zřejmě nebyli vybaveni pro rychlý běh a s vražedně vyhlížejícími špičáky asi spíše párali či rozřezávali, než propichovali.
TIP: Vědci objevili 50 tisíc let starý otisk největší kočkovité šelmy všech dob
Ať ale smilodoni lovili nebo požírali mršiny, ukazuje se, že dokázali být velmi brutální vůči sobě navzájem. Nalezené poranění totiž přesně odpovídá útoku jednoho smilodon na druhého. Podle vědců mohlo jít o spor, například při obraně teritoria před vetřelcem anebo v boji o sexuálního partnera.
Ohio University, Amy Martiny, CC BY-SA 4.0
VesmírRaketoplán Challenger během startu 28. ledna 1986. Jen o pár sekund později došlo k fatálnímu selhání, které vedlo ke zkáze a rozpadu celého stroje. (foto: Wikimedia Commons, NASA, CC0)
RevuePolar Bear 81
autor: Bob Chiu | čestná zmínka v kategorii: Cesty a dobrodružství
Každý rok mezi říjnem a listopadem se lední medvědi vydávají k zamrzlému Hudsonovu zálivu v Kanadě za potravou. Ve stejné době tam proto turistické agentury vozí zájemce v otevřených nákladních vozech, aby se mohli k šelmám přiblížit doslova na dosah. (foto: SIPA, Bob Chiu)
VálkaSovětská obrana byla velmi propracovaná a zahrnovala i mnoho linií zákopů a protitankové opěrné punkty. Zde vidíme sovětské vojáky s kulometem Maxim. (foto: Wikimedia Commons, CC0)
VědaSvětlé šmouhy (v pravé části) jsou dobře patrné na snímku pořízeném satelitem Landsat 8 ze 4. dubna 2015. (foto: NASA Earth Observatory, CC0)
VědaFosilie ptakoještěra Balaenognathus maeuseri byla nalezena v německém lomu a byla popsána paleontology z Anglie, Německa a Mexika. (ilustrace: University of Portsmouth, Megan Jacobs, CC BY-SA 4.0)