Nenápadné nebezpečí: Stále přibývají případy otrav vonnými silicemi

18.12.2019 - Stanislav Mihulka

Až budete během vánočních svátků používat vonné oleje, buďte opatrní, zejména pokud máte doma malé děti...

<p>Esenciální oleje krásné voní, ale nejsou bez rizika.</p>

Esenciální oleje krásné voní, ale nejsou bez rizika.


Reklama

Silice neboli esenciální oleje jsou těkavé a ve vodě nerozpustné látky, které si rostliny vytvářejí jako ochranu před býložravci. Často výrazně voní, takže si již dávno nalezly cestu do našich domácností jako součást vonných směsí. Jak ale varují australští odborníci, v poslední době se stále častěji objevují případy, kdy se lidé, často děti, těmito silicemi závažným způsobem otráví.

Podle údajů australských center pro otravy Poisons Informations Centres, jsou právě vonné silice za zhruba polovinou telefonátů kvůli otravám. Centrum Poisons Information Centre v Novém Jižním Walesu mezi červencem 2014 a červnem 2018 zaznamenalo celkem 4 412 závažnějších případů otrav esenciálními oleji. Asi dvě třetiny z nich se týkaly dětí mladších 15 let. Počet případů v jednotlivých letech přitom zvolna stoupá.

TIP: Nebezpečné koření: Výrobci v Bangladéši pančují kurkumu jedovatým olovem

Vonné silice mohou být toxické, i když proniknou kůží. Nejzávažnější otravy ale obvykle vznikají po požití, přičemž nemusí jít o velká množství. Některé esenciální oleje mohou u malých dětí vyvolat velmi rychle se rozvíjející a život ohrožující otravu již po požití 5 mililitrů. Ve většině případů jde o záměnu za nějaké pití nebo lék, takže dobrou prevencí je dávat si pozor a nenechávat lahvičky s oleji volně dostupné v domácnosti.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: CC0 Creative CommonsDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Jeden z lepších nevěstinců na území okupované Francie. (foto: Wikimedia Commons, Bundesarchiv, Dietrich, CC-BY-SA 3.0)

Historie

Vasariho koridor spojuje Palazzo Vecchio (florentskou radnici) s palácem Pitti (vévodským sídlem) přes galerii Uffizi a horní část mostu Ponte Vecchio. (foto: Pixabay, Alexandra MerzCC0)

Zajímavosti
Revue

Babyboom invazivního plzáka španělského propuká zjara. Přemnožení hladovci hravě zničí celou úrodu. Spasou hlavně listy, ale zbytek porostu oslintají, pokálí a zválí. Počet dospělců kulminuje v létě. (foto: David Říha ©)

Příroda

Kupa galaxií SDSS J1004+4112, jak ji zachytil Hubbleův teleskop.

Vesmír

Rekonstrukce vzhledu dávného obrněného „červa“ Wufengella bengtsoni.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907