Ve vrcholovém sportu obvykle platí, že s rostoucím věkem šance na úspěch prudce klesá. Následující pětice však stále jasně dokazuje, že mládí není všechno a že zkušenosti podepřené tvrdou prací jsou k nezaplacení
Jaromír Jágr (narozen 15. února 1972)
Slavný nositel dresu s číslem 68 vyjel na led poprvé jako profesionál v roce 1988 v sestavě HC Kladno. Již v roce 1990 však oblékl totéž číslo v zámořské NHL v týmu Pittsburgh Penguins, a tak začala jeho hokejová kariéra snů. Jágr se stal nejproduktivnějším Evropanem v kanadsko-americké lize: Na kontě má víc gólů (747) a asistencí (1 114) než kterýkoliv z jeho stále aktivních kolegů. Dvakrát získal prestižní Stanley Cup, je nejstarším hráčem, jemuž se povedlo vstřelit hattrick (tři góly v zápase proti Philadelphia Flyers v roce 2015), a zároveň je posledním hokejistou NHL, který začal hrát v 80. letech.
Štěpánka Hilgertová (narozená 10. dubna 1968)
S tréninkem na divoké vodě začala Štěpánka již v roce 1980. První významný cenný kov, konkrétně bronz z mistrovství světa, vybojovala o devět let později v závodě družstev na řece Savage v americkém Marylandu. V průběhu následující kariéry pak mimo jiné získala dvě nejcennější olympijské medaile a také sedmkrát zlato z mistrovství světa – naposledy v roce 2015 v Londýně. Na světových šampionátech dosáhla i na čtyři medaile stříbrné a jednu bronzovou. V letech 1992 a 1998 se dokonce stala nejlepší slalomářkou planety.
Noriaki Kasai (narozen 6. června 1972)
V současnosti nejstarší aktivní skokan na lyžích sjel poprvé z můstku na mistrovství světa v roce 1988 – v japonském Sapporu si tehdy doletěl pro 31. místo. Od té doby nastoupil v rekordním počtu soutěží, který již překročil magickou hranici 500. Stal se také nejstarším olympijským medailistou, když si v roce 2014 v 41 letech skočil v Soči pro stříbro. Ve věkové kategorii skokanů nad 35 let pak drží jiný světový rekord – loni v norském Vikersundbakkenu doletěl na značku 240,5 metru.
Ole Einar Bjørndalen (narozen 27. ledna 1974)
Svůj profesionální debut si Ole, kterému se dnes přezdívá „král biatlonu“, odbyl v roce 1993 – tou dobou byl ovšem již ověnčen třemi tituly z juniorských mistrovství světa. Přechod k dospělým však na jeho nepřekonatelnosti nic nezměnil: V současnosti má na kontě 95 vítězství ze světových pohárů. Zároveň drží rekord v nejvyšším počtu medailí ze zimních olympijských her – vlastní jich už 13 –, přičemž na okruhu v Soči vybojoval v roce 2014 zlato ze sprintu a ze smíšené štafety. A právě v době uzávěrky tohoto čísla oznámil, že se chce probojovat i na další olympiádu.
Timothy Duncan (narozen 25. dubna 1976)
Timothy Duncan se překvapivě nezamiloval nejdřív do basketbalu, ale do závodního plavání. Jenže když chodil do deváté třídy, zničil přilehlý bazén hurikán, a mladík tak zkusil hrát košíkovou. Náhoda ho nakonec přivedla do týmu San Antonio Spurs, s nímž posléze získal pět titulů šampiona NBA – naposledy v roce 2014. Za své výkony obdržel také dvě ocenění pro nejužitečnějšího hráče a mimo jiné bývá považován za jedno z nejlepších vysokých křídel (anglicky „power forward“, útočník schopný hrát zády ke koši) v historii tohoto sportu.
100+1 zahraniční zajímavost
HistorieHod oštěpem se poprvé objevil na olympijských hrách v roce 708 př. n. l. jako součást pětiboje. Od roku 1908 je součástí programu moderních olympijských her pro muže a od roku 1932 pro ženy. (ilustrace: Shutterstock)
VesmírJupiter se svým největším měsícem Ganymedem na snímku Hubbleova teleskopu. (foto: NASA, ESA, E. Karkoschka (University of Arizona), CC BY-SA 4.0)